Birleşik Ödeme’ye Oyak’tan stratejik yatırım

Birleşik Ödeme’ye Oyak’tan stratejik yatırım

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Son yıllarda dünyada birçok ülkeden yatırım alan ve süratli büyüme gösteren finans ve teknolojiyi bir ortaya getiren fintech dalı, pandemiyle daha da ehemmiyet kazandı. Türkiye’de birinci elektronik para lisansı alan şirketlerinden biri olan Birleşik Ödeme, OYAK Portföy Teşebbüs Sermayesi Fonları’ndan yatırım aldı. Küresel trendlere bakıldığında son 10 unicorn’un yani kıymeti 1 milyar doların üzerinde olan şirketlerin 3’ünün fintech servis platform sağlayıcısı olması da kelam konusu yatırımın kıymetini daha da artırıyor. Birleşik Ödeme, yapılan bu yatırım kapsamında OYAK Şirketleri’nin dijital finansallaşma alanındaki projelerinde de stratejik iş ortağı pozisyonunda olacak.

OYAK Finans Küme Lideri Emrah Silav, yatırımla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin önde gelen markalarıyla yaptığı projelerle, teknolojik altyapısıyla ve güçlü takımı ile kurumlara muhtaçlıkları paralelinde en gerçek tahlilleri sunan Birleşik Ödeme, globalde ve yerelde değerli yere sahip stratejik iş iştiraklerini sürdürmeye devam etmektedir. Teşebbüs Fonlarımız üzerinden gerçekleştirilen yatırım ile hem halihazırdaki faaliyetlerimizi tamamlayıcı bir fintech açılımı yapılmış, hem de ülkemiz açısından teşebbüs sermayesi ekosisteminin desteklenmesi ve geliştirilmesi hedeflenmiştir.”

Küresel bir şirket olmayı hedefliyor

Bankalara, büyük şirketlere, devlet kurumlarına ödeme sistemleri ve elektronik para muhtaçlıklarını karşılama mevzularında hizmet veren Birleşik Ödeme, bu yatırımın takviyesiyle yurtdışına açılarak küresel bir şirket haline gelmeyi planlıyor. 2010 yılında kurulan Birleşik Ödeme, Fibabanka’nın yatırım kolu Finberg’ten de yatırım almıştı. Birleşik Ödeme Sistemleri CEO’su İlker Sözdinler “Fibabanka’dan sonra, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından OYAK’ın finans kesimindeki Portföy Teşebbüs Fonları’ndan yatırım almak bizler ismine gurur verici. Yatırımcılarımızın sağladığı dayanak bizi dalda ayrıcalıklı kılıyor. Son kullanıcının dijital ve finansal dünyadaki gereksinimlerini karşılama manasında geliştirdiğimiz inovatif tahlillerle kurumların stratejik tahlil ortağı olarak yanında olma, memleketler arası genişleme ve unicorn olma amaçlarımıza OYAK ile birlikte daha süratli ilerleyerek hem Türkiye, hem bölgede epey başarılı projeler hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Fibabanka Genel Müdürü ve İdare Şurası Üyesi, Finberg İdare Konseyi Lideri Ömer Mert ise “2018 yılında yüzde 100 Fibabanka iştiraki olarak kurduğumuz Finberg ile stratejik yatırımlar yapmak ve yatırım yaptığımız teşebbüslerle birlikte kendi ekosistemimizi oluşturmak üzere yola çıktık. Bugün bu amacımıza hakikat emin adımlarla ilerlediğimizi görmek son derece gurur verici. Birleşik Ödeme ile iki yıl evvel başlayan iş birliğimizin ne kadar hakikat bir adım olduğuna şahit oluyoruz. Birbirimize paha katarak daima birlikte büyümeye, içinde bulunduğumuz ekosistemi beslemeye devam edeceğiz. Değerli iş ortağımız Birleşik Ödeme’nin, yeni aldığı yatırımlarla memleketler arası genişleme ve Unicorn olma maksadına ulaşacağına olan inancımız tam. Yeni yatırımın tüm kesimimiz için iyi ve uğurlu olmasını dilerim” diye konuştu.

Yıllık en az iki kat büyümeyi hedefliyor

Pandemi periyodunda dijital ödeme sistemlerinin kazandığı ehemmiyetle milletlerarası para transferi alanında yüzde 300 büyüme sağlayan Birleşik Ödeme, 2020 yılında toplam süreç hacmini 6 milyar TL’ye ve iş ortakları kurumlar üzerinden dokunduğu son kullanıcı sayısını ise 3.5 milyon tekil şahsa ulaştırdı. Her yıl ortalamada asgarî iki kat büyümeyi planlayan Birleşik Ödeme, 2021 sonunda süreç hacmini en az 20 milyar TL’ye, kullanıcı sayısını da 2021 sonu prestiji ile 16 milyona çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak: Bloomberg HT