Bitcoin 50 bin doları gördü

Bitcoin 50 bin doları gördü

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Bitcoin, gün içerisinde yüzde 4’ten fazla yükselişle 50 bin dolar düzeyini geçerek yeni bir rekor kırdı.

Bitcoin fiyatları, 1 senede neredeyse 5 katına çıkarken 2021 yılında yüzde 67 artış gösterdi. Aralık ayında 20 bin dolar düzeylerinden keskin bir yükseliş ile yeni yılın ikinci haftasında 40 bin dolara ulaşan Bitcoin, sonrasında 30 bin dolara gerçek çekilmişti.

Elon Musk’ın tweetleriyle birlikte yine yükselişe geçen kripto para ünitesi, Tesla’nın Amerikan sermaye regülatörüne 1,5 milyar dolar aldığını bildirmesiyle rekor üzerine rekor kırmıştı.

Sonrasında ABD’de Miami Belediye Lideri Francis Suarez, belediyede çalışanların maaşlarının ve vergilerin Bitcoin ile ödenmesi için teklifte bulunmuştu. Komite, 4’e 1 oyla kararı onaylayarak, mevzu hakkında atılacak adımların uygulanabilirliğini incelemeyi kabul etmişti.

Kripto paraların ve Bitcoin’in kurumsallaşmasında ana olarak üç kademe bulunuyor: Yatırım fonlarının girmesi, şirketlerin bilançosunda Bitcoin bulunması ve merkez bankalarının Bitcoin alımı. Şu ana kadar birinci iki evre gerçekleşirken belediye üzere kamu kurumlarının Bitcoin almaya ve kullanmaya başlaması, üçüncü etaba geçişte bir orta periyot misyonu üstlenebilir.

Bitcoin’de yeni milat!

Kaynak: Bloomberg HT