Bitcoin iddiası 146 bin dolar olan kurumdan Tesla sonrası yeni yorum

Bitcoin iddiası 146 bin dolar olan kurumdan Tesla sonrası yeni yorum

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımının yankıları global finans piyasalarında devam ediyor.

Daha evvel Bitcoin’de uzun vadeli maksatlarının 146 bin dolar olduğunu belirten JPMorgan stratejistleri hazırladıkları yeni notta Tesla yatırımı sonrası Bitcoin’in şirket bilançolarına alınmasına yönelik beklentileri tahlil etti.

Ortalarında Nikolaos Panigirtzoglou’nun da bulunduğu stratejistler öteki şirketlerin Tesla’nın bilançosuna Bitcoin’i ekleme kararını takip etmesini beklememek gerektiğini söz etti.

Stratejistler şirketlerin bu taraftaki kararları için temel faktörün Bitcoin’deki oynaklığın durumu olacağına işaret etti. Notta, “Kurumsal portföylerde tipik olarak banka mevduatları, para piyasası fonları ve kısa vadeli bonolar yer alır. Bu da yıllık oynaklığın yüzde 1 civarında seyretmesi manasına gelir. Portföyde yüzde 1’lik Bitcoin önemli oynaklık kaynağı olabilir” değerlendirmeleri yer aldı.

Kurumun stratejistleri Tesla’nın yatırım kararı sonrasında fiyat hareketlerine yönelik değerlendirmelerde de bulundu. Buna nazaran Bitcoin’de Tesla ile başlayan rallinin daha az spekülatif kurumsal girişlere bağlı olacağı belirtildi.

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı sonrasında Bitcoin 48 bin doları aşarak yeni rekor düzeye yükselmişti.

Kaynak: Bloomberg HT