Bitcoin’de Meta düşüşü – Bloomberg HT

Bitcoin’de Meta düşüşü – Bloomberg HT

Mart 15, 2022 0 Yazar: hanifinas

Küresel piyasalarda görülen ralli ABD’den gelen zayıf bilançoların etkisiyle son buldu.

Başta Meta olmak üzere hayal kırıklığı yaratan teknoloji şirketleri bilançoları hisse senetleri piyasalarını küresel çapta olumsuz etkiliyor.

Çarşamba gününü yüzde 0,5 yükselişle kapatan Nasdaq 100 endeksi vadeli piyasada yüzde 2’lik sert bir düşüş yaşıyor. S&P 500 vadelileri de yüzde 1’e yakın gerileyerek dünkü kazancın geri verilebileceğine işaret ediyor.

Asya Pasifik’te açık olan borsalardan Japon ve Avustralya geriliyor. Tatilden dönen Güney Kore’de ise Kospi endeksi yüzde 2’yi aşan yükseliş kaydediyor.

Dolar üç günlük düşüşüne son vererek bu sabah yükselişe geçti. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 artıda. Euro/dolar ECB kararı öncesi 1,1302’de. ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir baz puanlık düşüşle yüzde 1,76’ya geriledi.

ABD’de bilançolar hayal kırıklığı yarattı

Sosyal medya devi Facebook’un çatı şirketi Meta son çeyrekte kullanıcı sayısında tarihinde ilk kez büyüme yakalayamayarak hayal kırıklığı yarattı.

Aylık kullanıcı sayısını 2,91 milyar olarak açıklayan şirket 2022 birinci çeyrek için gelir tahminini de 27-29 milyar dolar ile analist beklentilerinin altında açıkladı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, TikTok gibi video paylaşım platformlarına kullanıcı kaybettiklerini kabul etti. Meta hisseleri vadeli piyasada yüzde 24’e kadar düşüş kaydetti. Bu düşüş Snap, Twitter ve Pinterest hisselerini de aşağı çekti.

Dikkatler iki merkez bankası kararında

Bugün saat 15:00’te açıklanacak İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve 15:45’te duyurulacak Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz kararlarında global merkez bankalarının sıkılaşma döngüsü konusunda ayrışmaları izlenecek.

Ekonomistler BOE’den politika faizinde 25 baz puanlık faiz artışı ve gelecekte daha fazla sıkılaşma mesajı bekliyor. Enflasyonun son 30 senenin zirvesine yükseldiği İngiltere’de yaşam maliyeti artan enerji fiyatları ve vergilerle gözle görülür biçimde artış kaydetmişti. Faiz kararı öncesi BOE Başkanı Andrew Bailey herhangi bir sinyal vermese de piyasalar 2022 sonuna kadar faizin yüzde 0,25’ten neredeyse yüzde 1,5’e kadar yükselmesini fiyatlıyor.

AMB’den ise faizlerde değişiklik yapması beklenmiyor. Saat 16:30’da kameralar karşısına çıkması beklenen başkan Christine Lagarde’ın piyasa fiyatlamalarına rağmen bu yıl faiz artışı lehine bir açıklama yapması beklenmiyor. Ancak dün açıklanan ve Ocak ayında yıllık yüzde 5,1 artışla rekor seviyeye yükselen Euro Bölgesi TÜFE verisi sonrası banka sıkılaşma yönünde daha net mesajlar verebilir.

Gelişen ülkelerde ise sıkılaşma adımları sürüyor. Brezilya Merkez Bankası ekonomist beklentilerine paralel bir şekilde politika faizini 150 baz puan artırarak yüzde 10,75’e yükseltti. Banka faiz artış hızında ise yavaşlama sinyali verdi.Kaynak :
www.bloomberght.com