Bitcoin’de rekorlar devam ediyor

Bitcoin’de rekorlar devam ediyor

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Bitcoin, Mastercard ve Bank of New York Mellon’un kripto para ünitelerinin kullanımını kolaylaştıracak adımları ile yeni bir rekor kırdı.

Günün birinci saatlerinde Bitcoin 48 bin 930 dolara ulaşarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü. Daha fazla kripto para ünitesini kapsayan Bloomberg Crypto Index de benzeri formda yeni doruğuna ulaştı.

Son periyotta kripto parada görülen rekorlarda şirketlerden ve ödeme devlerinden gelen açıklamaların tesiri olduğu görüldü. Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırımının akabinde Mastercard ve Bank of New York Mellon’dan gelen açıklamalarda kripto para piyasasında risk iştahını artırdı.

Bank of New York Mellon Corp. yaptığı açıklamada, kurumsal müşterileri için Bitcoin ve başka dijital para ünitelerini tutma, transfer etme ve çıkarma üzere hizmetlerini gerçekleştireceğini duyurdu. Mastercard ise ticaretle uğraşanların kripto paralar ile ödeme kabul etmelerine müsaade vereceğini açıkladı.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Ed Moya, Mastercard ve BNY Mellon’un kararlarının finansal kurumların kripto para ünitelerine temel bir yönelim içinde olduklarını teyit ettiğini söyledi.

Kripto para ünitelerinin yaygın kabulü açısından şahane haberler ve Bitcoin için heyecanın sürmesini sağlayabilirler Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Ed Moya

“Tesla’yı öteki şirketlerin takip etmesini oynaklık belirleyecek”

JPMorgan’a nazaran ise öbür büyük kurumların Tesla gibisi adım atmalarını beklememek gerek.

Daha evvel Bitcoin’de uzun vadeli maksatlarının 146 bin dolar olduğunu belirten JPMorgan stratejistleri hazırladıkları yeni notta Tesla yatırımı sonrası Bitcoin’in şirket bilançolarına alınmasına yönelik beklentileri tahlil etti.

Ortalarında Nikolaos Panigirtzoglou’nun da bulunduğu stratejistler öteki şirketlerin Tesla’nın bilançosuna Bitcoin’i ekleme kararını takip etmesini beklememek gerektiğini tabir etti.

Stratejistler şirketlerin bu taraftaki kararları için temel faktörün Bitcoin’deki oynaklığın durumu olacağına işaret etti. Notta, “Kurumsal portföylerde tipik olarak banka mevduatları, para piyasası fonları ve kısa vadeli bonolar yer alır. Bu da yıllık oynaklığın yüzde 1 civarında seyretmesi manasına gelir. Portföyde yüzde 1’lik Bitcoin önemli oynaklık kaynağı olabilir” değerlendirmeleri yer aldı.

Kurumun stratejistleri Tesla’nın yatırım kararı sonrasında fiyat hareketlerine yönelik değerlendirmelerde de bulundu. Buna nazaran Bitcoin’de Tesla ile başlayan rallinin daha az spekülatif kurumsal girişlere bağlı olacağı belirtildi.

Kaynak: Bloomberg HT