Blinken: Lider Trump’ın Çin’e yönelik sert yaklaşımı doğruydu

Blinken: Lider Trump’ın Çin’e yönelik sert yaklaşımı doğruydu

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, biçimi yanlış olsa bile Eski Lider Donald Trump’ın Çin’e yaklaşımının yanlışsız olduğunu söyledi.

Amerikan CNN televizyonunda Wolf Blitzer’in sorularını yanıtlayan Blinken, gerek iş birliği gerek rekabet, gerekse hasım alakası olsun, ABD’nin Çin ile münasebetlerini güçlü bir konumdan kurması gerektiğini söyledi.

Blinken, “Başkan Trump’a adil olmak gerekirse, Çin’e karşı sert yaklaşımı doğruydu. Yanlışsız olan buydu. Bunu yapma biçimi yanlıştı fakat temel prensip doğruydu.” dedi.

ABD’li bakan, Çin ile güçlü bir durumdan münasebet kurmak için de Washington’un ittifaklarını güçlendirmesi gerektiğini lisana getirdi.

ABD’nin çekildiği, angajman kurmayı bıraktığı ülkelere Çin’in yerleştiğini belirten Blinken, şöyle devam etti:

“Sincan bölgesinde Uygurların hakları ihlal edildiğinde yahut Hong Kong’da demokrasi suiistimal edildiğinde bizim askeri olarak beklenen bir saldırıyı caydıracak biçimde konumlanmış olmamız, tesirli bir biçimde rekabet edebilmemiz için insanımıza yatırım yapmamız gerekir. Tüm bunları yaparsak ve tüm bunlar bizim denetimimizde olduğunda, Çin ile güçlü bir konumdan ilgi kurabiliriz.”

Blinken, Lider Joe Biden idaresinin insan hakları ve demokrasiyi ABD dış siyasetinin merkezine oturtacağını da lisana getirerek, Uygurların haklarının ihlal edilmesine ait ABD’nin başka ülkelerle ortak hareket edeceğini belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT