Bloomberg HT uydurma haberlere karşı uyarıyor

Bloomberg HT uydurma haberlere karşı uyarıyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Piyasaları manipüle etmeye çalışanlar Bloomberg HT internet sitesinin fontlarını ve görsellerini kopyalayarak Emlak Konut ile ilgili geçersiz haber üretti. Uydurulan geçersiz haber görsel olarak deverana sokuldu.

Uydurulan düzmece haberde şirketin imzalamadığı bir mutabakat meblağ belirterek tamamlanmış üzere gösterildi ve ayrıntıların Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) geleceği yazıldı.

Uydurma haberin akabinde paylarda yüzde 3’ün üzerinde bir yükseliş gerçekleşti.

Haber sonrası payda oluşan fiyatlamalar üzerine Emlak Konut KAP’a bir açıklama yaptı ve kelamı geçen düzmece haberdeki muahedenin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Yaşanan bu olay piyasa manipülasyonu yapan bireylerin toplumsal medya ve iletileşme uygulamaları üzerinden yatırımcıları yanlış yönlendirme tekniklerinin geldiği boyutları da gözler önüne serdi.

Bloomberg HT, gazeteciliğin üniversal etik standartlarına ve finansal gazetecilik unsurlarına nazaran dizayn edilmiş bir habercilik anlayışıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bu anlayışla iktisat ve finansal piyasalar nezdinde yüksek prestij görüyor. Düzmece haberlerle yatırımcıları yanlış yönlendirmeye çalışanlar bu yüksek prestiji suistimal etmek istiyor.

Bloomberg HT olarak yatırımcılara bu hususlarda dikkatli ve hassas olmaları daveti yapıyoruz. Bu tip düzmece haberlerle karşılaşıldığında Bloomberg HT’nin farklı mecralarındaki içeriklerin denetim edilmesi gerekiyor.

Kaynak: Bloomberg HT