Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 4,10 puan ve yüzde 0,27 paha kazanarak 1.537,65 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,13 ve holding endeksi yüzde 0,26 yükseliş kaydetti. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 1,14 ile dokumacılık, deri, tek gerileyen ise yüzde 0,47 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Dün banka payları öncülüğünde yükselen BIST 100 endeksi, yüzde 1,46 paha kazanarak günü 1.533,55 puandan tamamladı. Banka paylarının ortalama getirisi ise yüzde 3,5 oldu.

Analistler, dün açıklanan enflasyon verisinin beklentileri aşmasına rağmen gerilemeye devam eden döviz kurlarının hisse piyasalarını desteklediğini belirtti.

İktisat idaresinin gerçekçi yaklaşımı ve “piyasa dostu” adımlarının yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) enflasyonla gayret vurgusunun Türk lirası varlıkların olumlu ayrışmasını sağladığını söz eden analistler, bilhassa banka paylarının hala dünyadaki benzerlerine nazaran çok ucuz olduğunu söyledi.

Analistler, bugün İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ABD’de fabrika siparişleri başta olmak üzere bilgi gündeminin takip edileceğini aktararak, ABD’de hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine ait gelişmelerin de gündemin odağındaki yerini koruduğunu kaydetti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.505 puanın üzerinde kalındığı sürece yükseliş eğiliminin korunabileceğini tabir eden analistler, 1.570 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu bildirdi.

Kaynak: Bloomberg HT