Borsada 400 şirketin en çok 50’si hakkında rapor yazılabiliyor

Borsada 400 şirketin en çok 50’si hakkında rapor yazılabiliyor

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

KUTAY KORAP

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla’nın şirket raporları hakkında aracı kurumlara finansal dayanakta bulunacağı istikametindeki sözleri sermaye piyasalarında araştırma raporlarına yönelik tabloyu tekrar gündeme getirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan aracı kurumlardan elde edilen bilgiye nazaran kesimde ortalama 38 şirket hakkında araştırma raporu yazılıyor. En fazla şirket raporu yazan kurum 50 şirketi takip ederken, en az yazan kurum 20 şirket hakkında rapor hazırlayabiliyor.

Borsanın tüm endekslerinde 400 civarında şirket bulunduğu dikkate alındığında 8 şirketten en çok birinin tahlil edildiği ortaya çıkıyor.

Borsa İstanbul’dan araştırmaya finansal dayanak

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin belirlediği standartlarda hazırlanmış Ana Pazar ve Alt Pazar şirketlerine dair daha fazla araştırma raporu üretilmesi için aracı kurumlara finansal dayanakta bulunacaklarını belirtti.

Programla ilgili bilgi veren Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, yatırımcıların gerçek bilgiye erişmesi noktasında aracı kurumlara büyük misyon düştüğünü belirterek, düzgün bir araştırma raporunun tecrübeli bir analistin uzun süren emeği ile ortaya çıktığını, sıkıntı ve maliyetli bir süreç olduğunu, bu nedenle ister istemez nispeten hudutlu sayıda paya odaklanıldığını kaydetti.

Bölümde istihdam muhtaçlığı doğurabilir

Bölümde yetkililer mevcut sistem içerisinde 400 civarında Borsa İstanbul’a kote olan şirketin her birine değerleme ve ya bilgi notu paylaşmanın güç olduğunu, bunun yanı sıra şirketlerin de yatırımcı bağlarına verdikleri tartısı artırmaları gerektiğini belirtti. Kurumlar; BIST-TÜM şirketlerinin BIST 30’a nazaran daha az projeksiyon, bilanço şeffaflığı ve tertipli yatırımcı sunumları paylaştığına da dikkat çekti. Bununla birlikte sürecin tamamlanmasıyla aracı kurumların araştırma departmanlarına daha fazla çalışanı istihdam edeceği de öngörüldü.

Borsa İstanbul’un araştırma takviyesiyle ilgili kim ne dedi?

  • Cet Yatırım/Murat Barışık: Bu durum dalda yeni istihdama neden olabilir. Likiditesi düşük olan şirketlere yönelik rapor yazmak daha sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlayabilir.
  • İntegral Yatırım/Tuncay Turşucu: Artan yatırımcı ile talep edilen farklı şirket raporlarında artış kelam konusu. Yeni yatırımcıların merak ettikleri şirketler ise genelde kapsamımız dışında kalıyor.
  • Oyak Yatırım/Övünç Gürsoy: Halka arzlarla birlikte daha fazla yatırımcı borsaya yöneldi. Bu düzenlemenin hedefi yatırımcıları korumak ve bilgilendirmek.
  • Vakıf Yatırım/Altan Aydın: Prensipte epey olumlu lakin uygulamayı görmek lazım. Şirketlerin yatırımcı münasebetleri ünitelerine yönelik uygulamalar da kelam konusu olmalı. Aracı kurumlar nezdinde değerleme olmasa da tertipli bilgi notu hazırlanabilir.
  • Ziraat Yatırım/Harun Dereli: Borsa İstanbul’un açıkladığı takviyenin ayrıntısını görmek gerekiyor. Ancak takviyenin birinci evrede rapor sayısı ve çeşidini artırması mümkün.

Kaynak: Bloomberg HT