Borsalar ralliye orta verdi

Borsalar ralliye orta verdi

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD’de açıklanan ve beklentilerin altında kalan enflasyon verisi ülke iktisadında toparlanmaya yönelik optimist beklentileri desteklemezken, Borsalarda yaşanan ralli orta verdi.

Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamaları da piyasalarda ufak hareketlere yol açtı. Çarşamba günü yatay biçimde kapanan S&P 500 endeksi vadeli süreçlerde sonlu olumlu seyir izledi.

ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi enflasyon verisi sonrası yüzde 1,12’ye geriledi. ABD Hazine tahvil getirileri ve Bloomberg Dolar Endeksi, Powell’ın açıklamaları sonrası kayıplarını korudu.

Powell’den çalışanlara yönelik takviye daveti

Fed Lideri Jerome Powell ABD istihdam piyasasının tam güzelleşmeden uzakta olduğunu belirtirken hem siyasilere hem de özel kesim temsilcilerine emekçilerin desteklenmesi davetini yaptı.

Economic Club of New York etkinliğinde konuşan Powell istihdamın Şubat 2020 düzeylerinden 10 milyon kişi az olduğunu kaydederek “Geniş kitlelerin faydalandığı güçlü bir işgücü piyasasından hala hayli uzaktayız” tabirlerini kullandı. Powell “Tam istihdamı sağlamak ve sürdürmek için destekleyici para siyasetinden fazlası gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

Powell para siyasetinin hayli destekleyici bir düzeyde kalacağını teyit ederken mali takviyenin gerekliliğine de atıfta bulundu. Tam istihdama geri dönüşün toplum çapında bir dayanakla, hükümet ve özel kesimden gelecek katkılarla sağlanabileceğini vurgulayan Powell “Ulusumuzun işgücüne yapacağımız yatırımın karşılığı muazzam büyüklükte olacak” diye konuştu.

ABD’de enflasyon beklentilerin altında kaldı

ABD’de enflasyon beklentilerinde son devirlerde artış gündeme gelirken Ocak ayına ait manşet data beklentilerin altında kaldı.

Ülkede Ocak ayında tüketici fiyat endeksi bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 1,5 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak’ta enflasyonun yüzde 1,4 olacağı istikametindeydi.

Aylık olarak Ocak’ta enflasyon yüzde 0,3 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Çekirdek enflasyon da beklentilerin altında kaydedildi. Buna nazaran çekirdek enflasyon Ocak’ta bir evvelki aya nazaran değişmedi. Ekonomistlerin beklentisi çekirdek enflasyonda aylık bazda yüzde 0,2 artış yaşanması tarafındaydı. Yıllık çekirdek enflasyon ise Ocak’ta yüzde 1,4 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 1,4 olmuştu.

Kaynak: Bloomberg HT