BP Umman’daki gaz alanında paylarını satıyor

BP Umman’daki gaz alanında paylarını satıyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Londra merkezli İngiliz güç ve petrol şirketi BP, milyarlarca dolarlık varlığı elden çıkarmak ve yenilenebilir güce daha fazla odaklanabilme gayreti ile pay satışı gerçekleştireceğini açıkladı.

Her iki şirket tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Tayland’ın ulusal güç firması PTTEP, 61. bloktaki payın yüzde 20’sini ödemeyi kabul etti. JPMorgan Chase & Co., satın alma konusunda PTTEP’e tavsiyelerde bulundu.

Kelam konusu satış işlemenin, koronavirüs salgınından etkilenen BP’nin borç yükünü hafifleteceği ve şirketin 2025 yılına kadar 25 milyar dolarlık varlık satma gayesine ulaşmasına yardımcı olacağı öngörülüyor. Öteki petrol şirketleri üzere, şirket de önümüzdeki on yıl içinde sera gazı emisyonlarının birçoklarını terk etmeyi taahhüt ediyor.

Oswald Clint de dahil olmak üzere Bernstein’daki analistler, bir araştırma notunda Umman doğal gaz payının fiyatının, tarihi süreçlerle karşılaştırıldığında BP için “cazip” olduğunu kaydetti. Ayrıyeten bu satış, BP’nin 2021 ortalarında pay geri alımlarını tekrar başlatacağı görüşünü güçlendiriyor.

BP’nin payları, on yıl içinde birinci defa kar hissesini azaltmasının akabinde Ekim 2020’de 25 yılın en düşük düzeyine geriledi. Tekrar tıpkı periyotlarda BP İcra Konseyi Lideri Bernard Looney, şirketin artık daha çevreci güce geçiş yapacağını duyurmuştu.

Kaynak: Bloomberg HT