Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü

Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü

Şubat 15, 2021 0 Yazar: hanifinas

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, ikili alakaların ele alındığı görüşmede Çavuşoğlu, Blinken’ı yeni misyonu münasebetiyle tebrik etti.

Görüşmede ikili alakaların yanı sıra Bakan Çavuşoğlu ve Blinken, kimi bölgesel sorunlar ile FETÖ, PKK/PYD, terörizmle gayret, S-400, Suriye ve Doğu Akdeniz hususlarını da ele aldı.

ABD’nin yeni idaresi ile karşılıklı hürmete dayanan açık ve samimi bir diyalog geliştirme konusunda mutabık kalındığının vurgulandığı görüşmede, ABD tarafının son periyotta yaptığı açıklamalardan duyulan rahatsızlık da lisana getirildi.

İki bakanın, ilerleyen günlerde gündemdeki tüm hususları daha detaylı halde görüşme konusunda mutabık kaldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan mevzuyla ilgili yapılan açıklamada, “Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD DB’yi yeni misyonu nedeniyle tebrik etmiştir. Yeni ABD İdaresiyle karşılıklı hürmete dayanan açık ve samimi bir diyalog geliştirme konusunda mutabık kalınmıştır. Görüşmede ikili alakalar tüm boyutlarıyla ele alınmış, kimi bölgesel sorunlar ile FETÖ, PKK/PYD, terörizmle gayret, S-400, Suriye, Doğu Akdeniz mevzularına da değinilmiştir. Görüşmede ABD tarafından son periyotta yapılan açıklamalardan duyduğumuz rahatsızlık da lisana getirilmiştir. İki Bakan önümüzdeki periyotta gündemdeki tüm bahisleri daha detaylı bir formda görüşme konusunda mutabık kalmışlardır” tabirlerine yer verildi.

Kaynak: Bloomberg HT