Çin, ABD’ye az element ihracatını kısmak istiyor

Çin, ABD’ye az element ihracatını kısmak istiyor

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Evvelki ABD Lideri Donald Trump periyodunda Çin ile ABD ortasındaki ticaret savaşında gündeme gelen ender elementler iki ülke ortasındaki ticari münasebetlerde yine başlıklara çıktı.

Financial Times’ın haberine nazaran Çin, F-35 üzere projelerin muhtaçlığı olan az bulunan minerallerin ihracatını kısıtlamayı kıymetlendiriyor.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı geçtiğimiz ay 17 ender minarelin üretim ve ihracatına yönelik taslak hazırladı. Kelam konusu minerallerde Çin global üretimin yüzde 80’ini elinde bulunduruyor.

Bir Çinli hükümet danışmanı “Hükümet, Çin’in ihracat kısıtlaması uygulaması durumunda ABD’nin F-35 üretiminde sorun yaşayıp yaşamayacağını bilmek istiyor” dedi. Dal temsilcilerine nazaran Pekin idaresi, kısıtlama durumunda ABD’nin ne kadar çabuk alternatif tedarik sağlayabileceğini de araştırıyor.

Lockheed Martin’in yönettiği F-35 projesi, jetin elektrik güç sistemleri ve mıknatıslı modülleri için kritik ender minerallere gereksinim duyuyor. Bir ABD Kongresi araştırma raporuna nazaran bir F-35 jeti 417 kilo az minerale gereksinim duyuyor.

Kaynak: Bloomberg HT