Çin, Jack Ma’yı listeden çıkardı

Çin, Jack Ma’yı listeden çıkardı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Shanghai Securities News tarafından yayımlanan “Çinli Teşebbüsçü Liderler” yazısında, Çin’in en tanınmış iş adamından biri olan Jack Ma’nın ismi listelenmedi. Buna karşın yazıda, Huawei Technologies’in CEO’su Ren Zhengfei, Xiaomi Corp’un kurucusu Lei Jun ve BYD Auto’nun CEO’su Wang Chuanfu, ülke iktisadına katkılarından ötürü övgüler aldı.

Kelam konusu yazı, Alibaba’nın son çeyrek finansal raporunu açıklayacağı gün yayınlandı. E-ticaret devi husus hakkında yorum talebine karşılık vermedi.

İplerin gerilmesine neden olan konuşma

Jack Ma’nın Ekim ayında Şanghay’daki bir tepede, devlet düzenlemelerinin yeni teşebbüsleri tıkadığını ve devletin büyümeyi hızlandıracak ıslahatları getirilmesi gerektiğini söylemesinin arından, Ma ile Pekin ortasındaki ipler gerildi.

Ma’nın getirdiği bu tenkidin, Alibaba Holding’in online ödeme iştiraki Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arz teşebbüsünü askıya alınmasına yol açtığı düşünülüyor.

Devlet yetkilileri Ma’nın konuşmasından bu yana, Alibaba ile teknoloji kesimine bir anti-tröst araştırması başlattı.

Bu gelişmelerden sonra, Jack Ma’dan yaklaşık üç ay boyunca haber alınamadı ve kendisinin nerede olduğu hakkında farklı spekülasyonlar yapıldı. Ünlü milyarder geçen ay 50 saniyelik bir görüntü imgesi ile yine birinci kere halkın karşısına çıkmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT