Çin, teknoloji devi şirketlere yönelik yeni anti-tekel yasalar getirdi

Çin, teknoloji devi şirketlere yönelik yeni anti-tekel yasalar getirdi

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

BBC’nin haberine nazaran, Çin, teknoloji firmalarının rekabet zıddı davranışlarının önüne geçmek için Kasım 2020’de taslak halini yayımladığı yasalar, bugün yürürlüğe girdi.

Çin, kelam konusu uygulamayla “Alibaba” ve “JD.com” üzere e-ticaret devlerinin piyasadaki hakim pozisyonlarını berbata kullanmalarını engellemeyi amaçlıyor.

Çin Devlet Kuruluna bağlı Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme Yönetimi (SAMR), yeni maddelerin yürürlüğe girmesiyle fiyat sabitleme ataklarını, yıkıcı fiyatlandırmayı ve makul olmayan ticaret uygulamalarını durdurmayı hedefliyor.

Kelam konusu düzenlemeyle bilgi ve algoritmaların kullanılması yoluyla piyasanın manipüle edilmesinin önüne geçilmesi ve uygulamanın Alibaba’nın online ödeme iştiraki olan Ant Group ve Tencet’e bağlı WeChat üzere finansal teknoloji şirketlerini de kapsaması bekleniyor.

– Vipshop şirketine 500 bin dolar para cezası kesildi

Öte yandan bugün SAMR tarafından yapılan açıklamada, yeni düzenleme kapsamında, e-ticaret sitesi “VIP.com”u işleten Vipshop şirketine haksız rekabet kabahati işlediği gerekçesiyle yaklaşık 500 bin dolar para cezası kesildiği bildirildi.

SAMR, Aralık 2020’de Alibaba Kümesi hakkında antitröst soruşturması başlatmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT