Citigroup’tan rekor sonrası yeni bakır iddiası

Citigroup’tan rekor sonrası yeni bakır iddiası

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Citigroup, bakır talebinde beklenenden daha uygun bir toparlanma olacağını ve fiyatların ton başına 10 bin dolara ulaşacağını iddia etti. Güçlü talep ile birlikte 2021 yılında 500 bin ton açık olacağını öngören kurum, bunun düşük stoklardan ötürü kaynaklanacağını vurguladı.

“Çin dışındaki yerlerdeki son kullanıcı tüketimi önümüzdeki 1-2 yıl boyunca görmeyeceğimizi düşündüğümüz seviyede” yorumu yapan banka, bunun tercih değişiklikleri ve ucuzlayan paradan ötürü olduğunu belirtti.

Citigroup, 0-3 aylık bakır fiyatı varsayımını 7 bin 200 dolardan 9 bin dolara çıkarırken 6-12 aylık fiyat iddiasını ise 10 bin dolar olarak belirledi. Kuruma nazaran, güncellenmiş öngörüler ve stok varsayımları bakırdaki makasın yıkıcı olabileceğine işaret etti.

Goldman Sachs ve BofA daha evvel güncellemişti

Goldman Sachs, Ocak ayı sonunda bakır için 12 aylık fiyat varsayımını 10 bin dolar olarak güncellerken Bank of America da Ocak ayı başında fiyat kestirimini 10 bin dolara çıkarmıştı.

İki banka da fiyat varsayımlarını güncellemede, yenilenebilir güç eğilimindeki yükselişin ve global bakır piyasalarındaki beklenen kıtlığın tesirli olduğunu belirtmişti.

Bakır salı günü London Metal Exchange’de ton başına 8 bin 437 doları görerek son 9 yılın doruğuna ulaştı.

MineLife Pty. Kıdemli Analisti Gavin Wendt, bakır fiyatlarını bir kadro müspet faktörlerin desteklediğini belirterek “bunlar ABD teşviklerinin enflasyonda artışa neden olacağı beklentisi, dolardaki düşüş ve tarihi bazda düşük pay senetleri” diye konuştu. Analist, Güney Amerika’daki kıymetli üretim bölgelerindeki virüs olayları nedeniyle 2021’de bakır üretimi için görünümün negatif olduğunu da tabir etti.

Kaynak: Bloomberg HT