Clubhouse: Bilgi güvenliği gündeminde yeni tartışma konusu

Clubhouse: Bilgi güvenliği gündeminde yeni tartışma konusu

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Clubhouse ve Alpha Exploration Co’nun notion.so üzerinden paylaştıkları kapalılık siyasetlerine nazaran, uygulama rehberinize, katıldığınız konuşmaların cinsine, irtibata geçtiğiniz kullanıcıların bilgisine ve pozisyonunuza ulaşabiliyor lakin belli durumlarda alınan kısa vadeli kayıtlar hariç ses kayıtlarını saklamıyor.

Saklılık kontratında, hesap açmak için kullanılan isminiz ve soyadınız, telefon numarası, şahsî fotoğrafınız, e-posta adresiniz üzere bilgileri de kullanabileceklerini belirten Clubhouse, kullanıcıların raporlaması durumunda etkin odalardaki ses kayıtlarını şikâyet soruşturması için sakladıklarını ve daha sonra siyasetleriyle ilgili bir ihlal bulunmaması durumunda silindiğini kaydediyor.

Datalar “iş ortakları” ile paylaşılabilir

Clubhouse ilişki kurduğunuz beşerler, hesaplar ve girdiğiniz kümelerle ilgili bilgileri topladıklarını söylerken irtibat bilgilerinizi, telefon rehberinizi ve içerikleri de toplayabildiklerini lisana getiriyor.

Görüntülediğiniz içerikleri, kullandığınız özellikleri, yaptığınız hareketleri ve bu aktivitelerin sıklığına dair bilgileri topladığını belirten Clubhouse, e-mail’e yerleştirilen pixel kodu formülüyle IP adresinizı ve uygulamayı ne vakit açıp ne vakit kapattığınızı depolayabiliyor.

Birleştirilmiş bilgileri vakit zaman davranışsal olarak tahlil edebileceklerini belirten şirket, toplanan bu birleşik bilgilerin “iş ortaklarıyla” paylaşılabileceğini belirtiyor.

Bilgi güvenliği Whatsapp ile gündeme oturmuştu

Whatsapp’ın kullanıcı kontratını güncellemesiyle birlikte bilgi güvenliği tartışmaları da sürat kazanmıştı.

WhatsApp sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat’a kadar onaylanması gereken yeni şartların AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamadığı belirtilmişti.

Belirtilen ülkelerdeki kullanıcıların bilgilerinin reklam ve gibisi emellerle Facebook’un şirketleriyle paylaşılmayacağı kaydedilmiş, WhatsApp, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak tanımlasa da belirtilen ülkeler ortasında yalnızca AB ülkeleri yer almıştı.

Rekabet Konseyi, WhatsApp kullanıcılarına getirilen bilgi paylaşma zaruriliği hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. unsurunun ihlal edip edilmediğinin tespiti gayesiyle resen soruşturma açmıştı.

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir ise Whatsapp olayını bir güvenlik sorunu olarak tanımlamıştı.

Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat’a kadar güncellenen uygulama şartlarını kabul etmesi gerekiyor.

Clubhouse uygulaması nedir?

Clubhouse’ta yazılı ileti, yorum, beğeni ya da fotoğraf paylaşımı, imajlı konuşma yapılmıyor.
Alışılagelmiş bir ana sayfa akışının olmadığı uygulamada, sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim sağlanıyor. Uygulama şimdilik yalnızca iOS kullanıcılarına sunuluyor.

Clubhouse nasıl kullanılır?

Uygulamada birçok oda bulunuyor. Clubhouse’a üye olduğunuzda birçok toplumsal medya uygulamasında olduğu üzere kendi ilgi alanlarınızı işaretliyorsunuz.

Bu odalarda ise bağlantı yalnızca ses yoluyla, konuşarak gerçekleşiyor. Odada konuşulanları yalnızca dinleyebilir, ya da moderatörden müsaade alarak sohbete dahil olabilirsiniz.

Clubhouse davetiye sistemi

Clubhouse uygulamasına üye olmak için halihazırda uygulamayı kullanan bir arkadaşınızın size davet kodu göndermesi gerekiyor. Davet kodu olmadan üye olamıyorsunuz. Clubhouse davet kodu birçok forum ve internet sitesinde beşerler birbirlerini ekletmeye çalışıyor.

Kaynak: Bloomberg HT