Doğalgaz vadeli süreçler piyasası bu yıl açılıyor

Doğalgaz vadeli süreçler piyasası bu yıl açılıyor

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Güney Gaz Koridoru İstişare Kurulu 7. Toplantısı’na görüntü konferans formülüyle katılan Dönmez, Türkiye ve Azerbaycan’ın siyasi dayanağı olmadan Güney Gaz Koridoru projesinin gerçekleşemeyeceğini söz etti.

Dönmez, 2018’de tamamlanan TANAP‘ın Güney Gaz Koridoru için değerine işaret ederek, “Yakın iş birliğimizin son örneği mutabakat zaptı aralıkta imzalanan Türkiye-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Çizgisi Projesi’dir.” dedi.

Türkiye’nin bugün prestijiyle TANAP aracılığıyla 9,4 milyar metreküp doğal gaz aldığı bilgisini veren Dönmez, ülkenin, ulusal ve bölgesel güç güvenliğini daha da artırabilmek için çok boyutlu güç siyasetini takip etmeyi sürdüreceğini söyledi.

Son birkaç yıldır altyapı projeleri geliştirerek doğal gazda arz güvenliğinin artırılmasına yönelik değerli adımlar atıldığını vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:

“İki adet FSRU’yu (yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi) faaliyete geçirdik ve mevcut LNG terminallerimizin kapasitesini neredeyse iki katına çıkardık. Bu periyotta gaz iletim kapasitemizi değerli ölçüde artırdık ve 2023’e kadar 11 milyar metreküpe ulaşması planlanan gaz depolama kapasitemizi 4,1 milyar metreküpe çıkardık. Ayrıyeten, üçüncü FSRU tesisi de bu yıl içinde faaliyete geçecek ve doğal gaz altyapımıza daha fazla esneklik sağlayacak. Ticaret faaliyetlere kıymetli katkı sağlayacak doğal gaz vadeli süreçler piyasası İstanbul Güç Borsası bünyesinde bu yıl açılacak.”

Dönmez, kara ve denizde arama faaliyetlerinin ağır halde devam ettiğini belirterek, geçen yıl Karadeniz’de keşfedilen 405 milyar metreküplük gazı 2023’te şebekeye vermeyi planladıklarını lisana getirdi.

Doğu Akdeniz’de uygulanabilir rota Türkiye

Doğu Akdeniz’de ilgili tarafların bölge zenginliğinden adil halde yararlanması gerektiğine dikkati çeken Dönmez, şunları kaydetti:

“Bölgedeki gaz alanlarının gelişmesini arzuluyorsak, bunun teknik ve ekonomik manada en uygulanabilir rota olarak Türkiye ile birlikte olması gerekmektedir. Bizler müzakereye her vakit her şartta açığız. Türkiye, bölgesel ihtilafların tahlilinin yanı sıra barış ve istikrarın sağlanmasında da gücün bir kaldıraç rolü üstlendiğine her vakit inanmıştır. Daha evvel de belirttiğimiz üzere, siyasal istikrarımızın yanı sıra bölgesel arz güvenliğimize de katkı sağlayacak kazan-kazan yaklaşımına dayalı her projenin bir kesimi olmaya hazırız. Bu çerçevede, finansmanın projelerin hayata geçirilmesinde en kıymetli parametrelerden biri olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Rasyonel olmalı ve projelerin ekonomik fizibilitesini dikkatli biçimde değerlendirmeliyiz. Bugün bizler birebir pozisyondayız ve bu kriterlere uyan ve karşılayan projeler üzerinde tartışmaya hazırız.”

Bakan Dönmez, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler ortasındaki diyaloğu ve paydaşlığı geliştirmek emeliyle Doğu Akdeniz ile ilgili tüm bölge ülkelerinin iştirakiyle bir konferans yapılması davetini yineledi.

Azerbaycan ve Türkmenistan’ın Hazar Denizi’nde “Dostluk” olarak isimlendirdikleri hidrokarbon alanının ortak keşfi ve geliştirilmesine yönelik mutabakata da değinen Dönmez, iki ülkenin dostluğunun güçlendirilmesini temenni ettiklerini söyledi.

Dönmez, kelam konusu mutabakatın, Türkmenistan doğal gazını Türkiye’ye ve Avrupa’nın geri kalanına ulaştıracak projelerin de önünü açmasını dilediklerini belirterek, Türkiye’nin her iki ülkeye de siyasi, teknik ve ekonomik takviyeye hazır olduğunu kaydetti.

Kaynak: Bloomberg HT