Dolar/TL kritik düzeyin eşiğinde

Dolar/TL kritik düzeyin eşiğinde

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global piyasalarda dolar haftalık bazda son iki ayın en makûs performansına imza atarken, Dolar/TL kuru Ağustos ayından bu yana kaydedilen en düşük düzeyleri test etmeye devam ediyor.

Dolar/TL global piyasalarda doların seyri ve Merkez Bankası cephesinden gelen sıkı duruş bildirilerinin tesiriyle Perşembe günü 7,01 düzeyinin altına kadar geri çekilmişti.

Dolar/TL haftanın son süreç gününe de 7,03 düzeyinden giriş yaptı. Türkiye’nin risk primi 292 baz puan düzeyinden süreç görürken iki yıllık gösterge tahvil faiz ise yüzde 14,77 düzeyinde.

BIST 50 paylarında açığa satış yasağı kalktı

Sermaye Piyasası Şurası (SPK), BIST 30 Endeksinde yer alan hisse piyasalarında yapılabilen açığa satış süreçlerinin, 12 Şubat 2021 tarihinden itibaren BIST 50 Endeksinde yer alan hisse piyasalarını kapsayacak halde genişletilmesine karar verdi.

BIST 50 Endeksi dışında kalan hisse piyasalarında açığa satış yasağı devam edecek. Heyet, açığa satış yasağı kaldırılan hisse piyasalarında gerçekleştirilecek süreçlerde, gün içinde sahip olunmadan satılan ve tıpkı gün içinde kapatılan konumlara ait olarak da açığa satış tuşuna basılmasının zarurî olduğu konusunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine karar verdi.

İlgili haberler

  • Kalın: Türkiye S-400 sürecini sonuna kadar devam ettirecek
  • ABD: S-400 konusunda duruşumuz değişmedi
  • Özel dal tahvilleri güçlenen TL ile ralli yaptı
  • Fitch: TL üzere yüksek getirili kurlar daha kırılgan

Karşılıklı S-400 açıklamaları

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price S-400 konusunda ABD’nin duruşunun değişmediğini açıklamasını takiben Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da mevzuya ait değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü İbrahim Kalın, Türkiye’nin S-400 konusunda hükümran bir ülke olarak kararını verdiğini ve bu süreci sonuna kadar devam ettireceğini belirtti. Kalın, “S-400 kararının bir gecede alınmış bir karar olmadığının altını tekrar çizmek lazım. Bunu Amerikalı muhataplarımıza da pek çok kez anlattık. Kendileri de aslında bütün bu işin safahatını çok âlâ biliyorlar.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT