Dolar/TL süratli düşüşün akabinde sakin

Dolar/TL süratli düşüşün akabinde sakin

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türk Lirası, haftanın birinci süreç gününde dolara karşı yaşadığı süratli karın akabinde yatay bir seyir izledi.

Dolar/TL kuru Pazartesi günü kritik düzey olan 200 günlük ortalamayı kırarken, gün içinde 7,16 düzeyinin altını test ederek Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Sepet kur tarafında da Ağustos’tan bu yana birinci sefer 8 düzeyinin altı test edilmişti.

Global piyasalarda doların düşüş ivmesi devam etti. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 düşüş kaydetti.

Türk varlıkları açısından kritik bir gösterge olan risk priminde 300 baz puan üzerindeki seyrin devam ettiği görüldü. Gösterge tahvil faizi ise yüzde 14,69 düzeyinde.

Piyasalar enflasyon verisine odaklandı

Türkiye’de dikkatler Ocak ayı enflasyon datalarına çevrildi. Ocak ayı enflasyonuna ait öncü göstergelerden biri olan İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi sonuçlarına nazaran perakende fiyatlar Ocak’ta yıllık olarak yüzde 15,05 arttı. Böylece ilgili data 2019 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Aylık bazda fiyatlar ise yüzde 1,16 artış kaydetti.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği ve 21 kurumun katıldığı ankete nazaran Ocak ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 14,68 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin Ocak ayına ait aylık beklentisi ise yüzde 1,42 olarak kaydedildi.

Ekonomistlerin beklentisinin gerçekleşmesi durumunda bu, 14 ayın en yüksek yıllık enflasyonu olacak.

Ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,82 artacağını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,90 artacağını iddia etti. Ankette 2021 yılsonu enflasyon beklentisi ise yüzde 11 oldu.

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyona ait de değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, “Enflasyon amacına birlikte ulaşalım ancak yüksek faizle asla bu mümkün değil. Düşük faizle bu işi başarabiliriz” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT