Dolar/TL TCMB sonrası yatay

Dolar/TL TCMB sonrası yatay

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın siyaset faizinde bir değişikliğe gitmemesi sonrasında Türk Lirası yatay seyrini korudu

Dolar/TL güne yatay başladıktan sonra düşüşe geçerken faiz kararı sonrasında 6,95 düzeyinde yatay seyrini korudu.

Bir evvelki TCMB toplantısından bu yana Türk varlıklarında müspet bir ivme yakalanırken, son enflasyon verisi tekrar ekonomist beklentilerini aşmıştı. Bu durumu kıymetlendiren ekonomistlerin genel beklentisi TCMB’nin bu toplantıda faizi sabit tutacağı tarafında oldu. Ama sonlu da olsa faiz artışı bekleyen ekonomistler de var.

Gösterge tahvil faizi yüzde 15 hududunda süreç görürken, risk primi ise 293 baz puan oldu.

Türkiye’de Mart’ta kademeli olağanlaşma başlıyor

Türkiye koronavirüs kısıtlamalarının geri çekilmesini Mart ayı başından itibaren vilayetler bazında hayata geçirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de vilayetlerin Sıhhat Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere nazaran dört kümeye ayrılacağını ve pandemi tedbirlerine yönelik olağanlaşma adımlarının mart başı prestijiyle kademeli olarak başlatılacağını açıkladı.

Kabine toplantısının akabinde konuşan Erdoğan, “İllerimizi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız” dedi. Erdoğan pandemi tedbirleri sebebiyle işlerine orta vermek zorunda olan restoran, kafe, kıraathaneler için yol haritasının önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi. Erdoğan “Öğrencilerin durumu da vilayetlerdeki olay sayısına nazaran pahalandırılacak. Sokağa çıkma sınırlamasını da vilayetlerimizdeki duruma nazaran kademeli halde kaldırıyoruz” sözlerini kullandı. Erdoğan mart ayı sonuna kadar uzatılan kısa çalışma ödeneğinin ‘son defa’ uzatıldığı bilgisini verdi.

Kaynak: Bloomberg HT