Dolar/TL’de düşüş sürüyor

Dolar/TL’de düşüş sürüyor

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Dolar/TL ‘de haftanın birinci süreç gününde düşüş ivmesi devam ediyor.

Pazartesi günü 6 ayın akabinde birinci defa 7 düzeyinin altına inen dolar/TL kuru ikinci süreç gününün birinci süreçlerinde de aşağı taraflı bir seyir izledi. Kurda 6,95’in altı da test edildi. Global piyasalarda doların da gerilediği görüldü. Bloomberg Dolar Endeksi birinci süreçlerde yüzde 0,1 düşüş kaydetti. Gelişmekte olan ülke para üniteleri Güney Afrika randı öncülüğünde dolara karşı artıda.

Türkiye’nin risk primi 283 baz puan düzeyine kadar çekildi. Gösterge tahvil faizi ise yüzde 14,81 düzeyinde.

Türkiye-ABD Dışişleri Bakanları birinci sefer görüştü

ABD ve Türkiye ortasında Biden idaresinde birinci sefer dışişleri bakanları düzeyinde görüşme gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Antony Blinken, S-400’lerden Gara katliamına kadar birçok mevzuyu telefon görüşmesinde ele aldı.

ABD’nin görüşmeye ait yaptığı yazılı açıklamasında Gara katliamından PKK’nın sorumlu olduğunun teyit edildiği belirtildi. ABD açıklamasına nazaran Blinken görüşmede Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemini tutmama daveti yaptı. Açıklamada “İki taraf Suriye’deki savaşın siyasi tahlili için dayanak ve işbirliklerini artırma vaadinde bulundu.” denildi.

Türk Dışişleri’nden yapılan açıklamada ise görüşmede ikili ilgilerin tüm boyutlarıyla ele alındığı, bölgesel sıkıntılar ile terörizmle gayret, S-400, Suriye ve Doğu Akdeniz mevzularına değinildiği belirtildi. Açıklamada “ABD tarafından son devirde yapılan açıklamalardan duyduğumuz rahatsızlık da lisana getirildi” sözleri kullanıldı.

Kaynak: Bloomberg HT