Dolar/TL’de taraf değişti

Dolar/TL’de taraf değişti

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global Borsalarda üç gündür devam eden ralli bu sabah tesirini kaybederken, dolar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke para üniteleri karşısında paha kazandı.

Art geriye beş gün içinde dolara karşı yüzde 3’ün üzerinde bedel kazanan Türk lirası bu sabah, global para ünitelerine paralel halde hudutlu bir düşüş kaydetti.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükseliş kaydetti.

Gösterg tahvil faizi yüzde 14,77 olurken, Türkiye’nin risk primi 300 düzeyinin çabucak altından süreç gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayına ait enflasyon değerlendirmesinde döviz kurunun birikimli tesirlerine dikkat çekti.

Banka değerlendirmesinde döviz kurunun birikimli yansımaları ve milletlerarası fiyatların tesiriyle üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin devam ettiğini vurguladı.

Tüketici tarafında ise yıllık enflasyonundaki artışın sürükleyicisinin temel mal ve güç kümeleri olduğu belirtildi. TCMB’nin değerlendirmesinde giysi dışında kalan temel mallarda; birikimli Döviz kuru tesirleri, talep şartları, kimi bölümlerde süregelen arz kısıtları ve memleketler arası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışlarının yüksek seyrini sürdürdüğü tabir edildi.

Giysi enflasyonunda kısmi bir toparlanma gözlenmekle birlikte düşük seviyeler korunduğunu belirten TCMB güç enflasyonunun, petrol fiyatlarındaki artış ile elektrik, şebeke suyu, doğalgaz üzere yönetilen/yönlendirilen kalemlerdeki gelişmeler sonucunda yükseldiğini vurguladı.

Ocak’ta yıllık enflasyonun hizmetlerde hudutlu ölçüde gerilerken, besin kümesinde taze meyve ve zerzevat fiyatlarındaki düzeltmeyle düşüş kaydettiği belirtilirken çiğ süt alım fiyatlarındaki artışın ve milletlerarası ziraî emtia fiyatlarının yansımalarıyla öteki besin eserlerinde enflasyonun arttığı tabir edildi.

TCMB çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve eğilimlerinin yükseldiğinin de altını çizdi.

Kaynak: Bloomberg HT