Dolar yükseliyor, dolar/TL yatay

Dolar yükseliyor, dolar/TL yatay

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türk Lirası dolar karşısında hafta başında paha kazanırken, haftanın ortasında global piyasalarda doların yükseliş ivmesine girmesiyle rallisine orta verdi.

Salı günü gün içinde 6,90 düzeyinin altını test eden Dolar/TL , Çarşamba gününde birinci süreçlerde 7 düzeyi etrafında yatay bir seyir izledi.

Global piyasalarda dolar karşısında gelişmiş ve gelişen ülke para ünitelerinin kıymetli kısmı gerileme kaydetti. Bloomberg Dolar Endeksi Salı günkü yükselişini devam ettirdi. Birçok gelişmekte olan ülke para ünitesi dolara karşı kıymet kaybederken en çok bedel kaybeden para ünitesi Güney Kore wonu oldu.

Türkiye’nin risk primi 290 baz puan civarındaki seyrini korudu, gösterge tahvil faizi ise yüzde 15’in üzerinde.

Dikkatler TCMB toplantısında

Türk Lirası’nın dolar karşısında gösterdiği rallinin ne kadar kalıcı olacağına yönelik fiyatlamalar açısından piyasada dikkatler Perşembe günü yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti toplantısına çevrildi.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin düzenlediği faiz anketine katılan ekonomistlerin birden fazla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Şubat toplantısında da faize dokunmayacağını öngördü. Ankete katılan beş kurum ise 100 baz puanlık faiz artışı kararı çıkacağını kestirim etti.

TCMB Başkanlığı misyonunda birinci 100 gününü tamamlayan Naci Ağbal’ın Kasım ayındaki birinci Para Siyaseti Konseyi toplantısında faiz 4,75 puan artırılarak yüzde 15 düzeyine çıkarılmıştı. Ağbal’ın Aralık ayındaki ikinci toplantısında 1,5 puanlık artış beklentisine rağmen siyaset faizi 2 puan artırılmış ve yüzde 17’ye çekilmişti. Ocak toplantısında ise TCMB faizi sabit tutarken, uzun müddet sıkı duruş kelamı vermişti.

Kaynak: Bloomberg HT