Dolarda dalgalanma borsada sert düşüş

Mart 25, 2021 0 Yazar: hanifinas

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun atanması üzerine piyasalarda büyük hareketlilik yaşanıyor. Dün gece düşük hacimli piyasada dolar/TL 8.47, Euro/TL ise 10.05’e kadar yükseldi.

Dolar/TL bu sabah ise önce 7.70’in altını gördü ardından yeniden 7.95’in üzerine tırmandı. Öğleden sonra ise önce 7.85’e geriledi, sonra yeniden 7.95’e çıktı. Benzer bir şekilde 9.20’nin altını gören Euro/TL ise önce 9.50’nin üzerine tırmandı. Sonra 9.39’a geriledi. Piyasa kapanışına doğru 9.52’yi aştı.

Dolar geçtiğimiz haftayı 7.2185, Euro ise 8.5949 liradan kapatmıştı.

ALTINDA YÜKSELİŞ

Kurdaki bu yükseliş altın fiyatlarına da yansıdı. Geçtiğimiz haftayı 404 liradan kapatan gram altın bu sabah 442 liraya yükseldi. Altının ons fiyatı yüzde 0.8 düşüşle 1.733 dolara gerilemiş durumda. Yani yurtiçinde gram altında yaşanan yükseliş tamamen kur kaynaklı.

BORSA ÇOK SERT DÜŞTÜ

Borsa İstanbul’da ise BIST 100 endeksi açılışta yüzde 6.65 düşerek 1427 puana geriledi. Ardından işlemler 2 kez durduruldu. BIST 100 günü yüzde 9.79 düşüşle 1.379 puandan tamamladı. BIST Banka endeksindeki düşüş yüzde 9.89’u buldu.

 • VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİNDE ÜST LİMİT YÜKSELTİLDİ
  VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİNDE ÜST LİMİT YÜKSELTİLDİ
 • KURU GÖREN BİTCOİN'E SARILDI
  KURU GÖREN BİTCOİN’E SARILDI

Bu arada Borsa İstanbul işlemlerin anlık olarak incelendiğini, uygun olmayan işlemlerle ilgili inceleme başlatılacağını açıkladı. KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

ANLIK OLARAK İZLENİYOR

“Borsa İstanbul A.Ş. olarak piyasalarımızın etkin, güvenilir ve şeffaf bir ortamda işleyişini teminen Borsamız piyasalarında gerçekleştirilen işlemler gözetim faaliyeti kapsamında anlık ve sürekli olarak izlenmekte olup, yatırım kuruluşlarımızın ve yatırımcılarımızın mevzuata uyum konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur. Aksi durumda, usulsüz açığa satış işlemleri başta olmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsamız düzenlemelerine uygun olmayan işlemlere karşı gerekli her türlü tedbirin alınacağı, inceleme ve denetim faaliyetlerinin titizlikle icra edileceği hususları kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bu arada Borsa İstanbul’un sitesine de geçici olarak ulaşılamadı. Sitede ‘yakında geri dönmüş olacağız’ mesajı çıktı:

RİSK PRİMİNDE HIZLI YÜKSELİŞ

Bu arada Türkiye’nin 5 yıllık risk primi de (CDS) cuma kapanışa göre 158 baz puanlık artışla 466’ya çıktı. 10 yıllık hazine tahvili faizi ise 401 baz puan yükselişle yüzde 18’in üzerine tırmandı.

YURTDIŞI HAFTALIK TL SWAP FAİZLERİ YÜZDE 100’Ü GEÇTİ

Haftalık yurtdışı TL swap faizleri yüzde 100’ü geçti. Faizler cuma günü yüzde 14.20 seviyesindeydi.

MOODY’S’TEN AÇIKLAMA

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, TCMB başkanınıN görevden alınmasıyla ülkeye sermaye girişinin muhtemelen tersine döneceğini ve döviz kuru üzerinde yeniden baskı yaratarak daha yüksek enflasyona neden olacağını açıkladı. Moody’s aynı zamanda, yeni başkan Şahap Kavcıoğlu döneminde büyümeyi sağlamak için TCMB’nin politika faizini tekrar enflasyon seviyesinin altına çekebileceğini belirtti.

KAVCIOĞLU VE ELVAN’DAN AÇIKLAMALAR

Piyasalardaki bu hareketler görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal döneminde uygulanan sıkı para politikasının rafa kaldırıldığına ilişkin endişeler oldu. Yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu ilk açıklamasında ise enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

 • TCMB BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN İLK MESAJ
  TCMB BAŞKANI KAVCIOĞLU’NDAN İLK MESAJ
 • BAKAN ELVAN: SERBEST PİYASADAN TAVİZ YOK
  BAKAN ELVAN: SERBEST PİYASADAN TAVİZ YOK

“LİBERAL KAMBİYO REJİMİNİN UYGULANMASINA KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEKTİR”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise “Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir” dedi.

133 GÜNDE 875 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIRIMI

Naci Ağbal, 8 Kasım 2020’de Murat Uysal’ın yerine göreve getirilmişti. Ağbal göreve gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında 675 baz puan faiz artırmıştı.

Yeni yılda ocak ve şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz artırımı kararı daha almıştı. Ağbal görev süresi 133 gün sürdü. Toplam faiz artış tutarı 133 günde 875 baz puan oldu.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri