Dolarda son durum

Mart 25, 2021 0 Yazar: hanifinas

Dolar/TL, TCMB’de başkan değişikliğinin ardından, ilk fiyatlamaların yapıldığı Asya piyasalarının açılışında ilk işlemlerde yüzde 15 düşüşle 8.35’e kadar yükseldi. Gece saatlerinde önce 8.47’yi gördü. Sabah saatlerinde 7.78’e geriledi ardından yeniden 7.88’e yükseldi. Kur cuma günü 7.2185’ten kapanmıştı. Cuma günü 8.5949’dan kapanan Euro/TL sabah itibarıyla 9.37 seviyesinde.

2020 yılı Kasım ayında Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanan Naci Ağbal, 19 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alındı. Ağbal’ın yerine Prof.Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanan karar, TCMB’nin politika faizini beklentilerin üzerinde artışla yüzde 19’a çıkarmasından iki gün sonra geldi.

NACİ AĞBAL’IN GÖREV SÜRESİ 133 GÜN SÜRDÜ

Naci Ağbal, 8 Kasım 2020’de Murat Uysal’ın yerine göreve getirilmişti. Ağbal göreve gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında 675 baz puan faiz artırmıştı. Yeni yılda ocak ve şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz artırımı kararı daha almıştı.

Ağbal görev süresi 133 gün sürdü. Toplam artış tutarı 133 günde 8.75 puan oldu.

  • TCMB BAŞKANI'NIN İLK TEMASI BANKALARLA
    TCMB BAŞKANI’NIN İLK TEMASI BANKALARLA

Hafta başında piyasaların nasıl açılacağı merak edilirken TCMB’nin yeni Başkanı Kavcıoğlu banka genel müdürlerinin nabzını tuttu. Kavcıoğlu, TBB yönetimindeki banka genel müdürleriyle çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Paydaşlarımıza verdikleri destekler için teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

  • MB'DEKİ DEĞİŞİM DÖVİZE NASIL YANSIDI?
    MB’DEKİ DEĞİŞİM DÖVİZE NASIL YANSIDI?

Kararın ardından haftasonu bankaların Dolar/TL alım-satım işlemlerindeki ekranlarda dikkat çeken bir artış yaşanmıştı.