Döviz mevduatlarında 10 ayın en sert düşüşü

Döviz mevduatlarında 10 ayın en sert düşüşü

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Son gelen datalar Türkiye’de bir vakittir konuşulan aykırı dolarizasyon konusunda müspet sinyaller verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın datalarına nazaran 5 Şubat haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatları 2,1 milyar dolar düşüşle 232,9 milyar dolara geriledi. Böylece döviz mevduatlarında Nisan 2020’den bu yana en sert düşüş kaydedildi.

29 Ocak haftası da dikkate alındığında son iki haftada döviz mevduatlarının 3,2 milyar dolar azaldığı görüldü.

Mevduatların dağılımına bakıldığında gerçek şahısların döviz mevduatları 1,4 milyar düşüşle 148,1 milyar dolara geriledi. Hukuksal bireylerin döviz mevduatları ise 751 milyon dolar gerileyerek 84,8 milyar dolar oldu.

“Yurtiçi yerleşiklerde TL varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal da bir müddettir yurtiçi yerleşiklerde TL varlıklara yönelme eğilimi gördüklerini belirtmişti.

Ağbal, Reuters’a verdiği söyleşide mevzuyla ilgili olarak şunları söylemişti:

Para siyasetinin aktifliği ve finansal istikrar açısından dalgalı kur rejimi ile uyumlu, şeffaf sistemlerle ve rastgele bir kur düzeyi hedeflemeksizin döviz rezervlerinin güçlendirilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda, yabancı para reeskont kredi dönüşleri döviz rezerv birikiminde değerli bir araç olmaya devam edecek. 2021 yılında bu kanaldan rezerve katkının 21 milyar ABD doları seviyesinde olacağını öngörüyoruz.

Öte yandan, piyasadaki döviz arzının döviz talebine nazaran güçlü ve istikrarlı biçimde yükseldiği devirlerde, kuralları evvelce açıklanmış bir plan dâhilinde, dalgalı kur rejimi ile uyumlu olmak kaydıyla, şeffaf formüllerle döviz alım ihaleleri düzenleyebileceğiz.

Bu doğrultuda, cari süreçler istikrarı ve finans hesabındaki gelişmeler ile zıt dolarizasyon sürecini yakından takip ediyoruz. Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin aksine dönmesi, döviz alım ihalelerine başlamak için değerli bir gösterge olacaktır.

Son devirde yurt içi yerleşiklerin TL cinsi varlıklara yönelme eğilimi gözlemliyoruz. Bu durum aksi dolarizasyon sürecinde kıymetli bir sinyal. Lakin, bu yönelimin sürekliliğe dönüşmesi ve güçlü olması karar vermek bakımından değerli bir gösterge.

Son devirde sisteme tabana yayılan efektif girişi de gözlemliyoruz. Bu durum yurtiçi yerleşiklerin döviz varlıklarını bankacılık sistemine taşıma isteğini ortaya koyuyor. Bu kaynaktan sisteme girişte döviz tevdiat hesaplarındaki gelişimi etkiliyor.

Kaynak: Bloomberg HT