DSÖ, Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının “acil kullanımı” için karar kademesinde

DSÖ, Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının “acil kullanımı” için karar kademesinde

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde görüntü konferans formülüyle basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, Oxford-AstraZeneca aşılarının Güney Afrika Cumhuriyeti’nde görülen ve B.1.351 ismi verilen mutasyonlu Kovid-19 çeşidine karşı tesirinin “minimum düzeyde” olduğunun açıklandığını anımsattı.

“Bu açıkçası kaygı verici bir haber. Bununla bir arada kimi kıymetli şerhler var” diyen Ghebreyesus, aşı için kesin yargıya varmak için erken olduğuna işaret etti.

Ghebreyesus, aşının mutasyonlu Kovid-19 çeşidine karşı denemelerine sonlu kişinin katıldığını belirterek, “Katılımcıların daha genç ve daha sağlıklı profili göz önüne alındığında, aşının daha şiddetli hastalıkları önlemede tesirli olup olmadığını belirlemek kıymetlidir. Bu sonuçlar, kanıtlanmış halk sıhhati tedbirleriyle virüsün deveranını azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini hatırlatıyor.” sözünü kullandı.

– Acil onay verilirse aşılar COVAX için üretilecek

Oxford-AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının acil kullanımına ait birkaç gün içinde karar vereceklerini duyuran Ghebreyesus, acil kullanıma onay vermeleri durumunda aşıların Hindistan ve Güney Kore’deki iki tesiste Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı (COVAX) için üretileceğini aktardı.

Ghebreyesus, “Bu değerlendirmeleri yapmak için mevcut tüm bilgileri kullanmayı taahhüt ediyoruz.” dedi.

– İsviçre AstraZeneca aşısına onay vermemişti

Global Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), COVAX kapsamında 2021’in birinci 6 ayında fakir ülkeler için en az 337 milyon doz Kovid-19 aşısı tahsis edildiğini ve şubat sonundan itibaren ülkelere dağıtılmasının planlandığını bildirmişti.

DSÖ, 1 Ocak 2021’de Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının acil kullanımına onay vermişti.

Güney Afrika Cumhuriyeti Sıhhat Bakanı Zweli Mkhize, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın birlikte geliştirdiği yeni tip Kovid-19 karşı aşısının kullanımını süreksiz olarak durdurduklarını belirtmişti.

İsviçre de 3 Şubat da aldığı kararla, “yetersiz veri’ gerekçesiyle AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısına onay vermemişti.

Kaynak: Bloomberg HT