‘E-fatura kullanan şirket sayısı bu yıl 400 bini aşacak’

‘E-fatura kullanan şirket sayısı bu yıl 400 bini aşacak’

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

SEFER YÜKSEL

2020’nin tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de dijitalleşme ve e-dönüşüm açısından bir milat olduğunun söyleyen QNB eFinans Genel Müdürü ve QNB Finansbank Dijital Dönüşüm Yöneticisi Okay Yıldırım, öncelikle 2020’de hayata geçen bildirim ile 5 milyon TL üzeri cirosu olan tüm firmaların e-dönüşüm mükellefi olduklarını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Yıldırım, Türkiye’de 350 bine yakın firmanın bugün e-fatura ve öteki e-dönüşüm eserlerini kullandığını, bu sayının bu sene 400 binin üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti. Hayata geçirdikleri Dijital Köprü projesinin tüm dünyada da çok yeni bir konsept olduğunu altını çizen Yıldırım, Dijital Köprü ile KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandırmayı ve bu süreçte yanlarında olmayı ve hakikat tahlillere, hakikat maliyetlerle ulaşmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Burada yalnızca bankacılık tahlilleri sunmadıklarını, firmaların her türlü muhtaçlığına yönelik dijital tahliller sunduklarını vurgulayan Yıldırım, “İnsan kaynakları, saha satış idaresi, e-ticaret pazar yeri, e-dönüşüm, lojistik, ön muhasebe, çoklu banka hesap idaresi, mutabakat ve NeoVade tahlillerimiz Dijital Köprü’de yer alıyor” diye konuştu. İlerleyen periyotta bir çok ek tahlilin bu platformunda yer alacağını altını çizen Yıldırım, Dijital Köprü’de müşteri sayısının 50 bini geçtiğini, QNB e-Finans’ta da müşteri sayısının 60 binin üzerinde olduğunu belirtti. Yıldırım, 30 bin ortak müşteriye sahip bu iki platform ile toplamda 80 bin firmaya bu dijital kanallardan tahliller ve hizmetler sunduklarının altını çizdi.

KOBİ’lerin finansman muhtaçlığı için yalnızca banka kredileri kâfi değil

Dinamik iskonto yahut alternatif finansman tahlili denilebilecek NeoVade’nin firmaların birbirlerine farklı vade ve indirim oranları ile topluca pazarlık yapmalarını sağlayan bir bağlantı platformu olduğunu belirten Yıldırım, “Böylece fonu ya da atıl parası olan firmalar bu paralarını değerlendirebilirken, finansman gereksinimi olan KOBİ’ler de NeoVade platformuna gelerek bu imkana erişebiliyor” dedi. Yıldırım, bu platformu kullanacak firmalara QNB Finansbank ya da QNB e-Finans müşterisi olmayı koşul koşmadıklarının altını çizdi. KOBİ’lerin finansman muhtaçlığının büyüyen iktisatla birlikte günden güne arttığının altını çizen Yıldırım, banka kredisi ile KOBİ’lerin bir yere kadar büyüyebileceğini, burada ticaretin finansmanının devreye girmesi gerektiğini tabir etti. NeoVade’nin 10 binin üzerinde kullanıcısı olduğunu belirten Yıldırım, “Bu değişik boyutta bir finansal çözüm” dedi. NeoVade’de 100 bin firmaya ulaşmayı planladıklarını söz eden Yıldırım, sonraki maksatlarının ise yurtdışına açılmak olduğunun altını çizdi.

E-dönüşüm firmaların ticaretinin ayrılmaz bir kesimi

2013 yılında e-fatura ile ilgili bildirim yayınlanınca çabucak bu alana yatırım yaptıklarını ve birinci maksatlarının e-faturayı bankacılığa entegre ederek bankacılığın doküman gereksinimini azaltmak olduğunu kaydeden Yıldırım, bugünse artan eser sayısı ve kullanıcı sayısı ile durumun bunun çok ötesine gittiğini, firmaların ticaretinin ayrılmaz bir kesimi haline geldiğini söyledi. Müşterilerin talepleri ve bulundukları katma pahalı ticari ve finansal tahliller ile bir fintech şirketine evrildiklerini kaydeden Yıldırım, “Hatta bu doğrultuda da bu sene QNB eFinans olarak milletlerarası iki ödül kazandık. Silikon Vadisi’nin yayın organı CIO Applications tarafından Avrupa’nın en âlâ birinci 10 e-fatura hizmet sağlayıcılarından biri seçildik. Tekrar Amerika’da yapılan Memleketler arası Stevie ödüllerinde de Müşteri Hizmet Tahlili alanında Yılın Teknoloji Ortağı kategorisinde dünya üçüncüsü olduk” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT