EBRD’den KOBİ’ler için yeni dayanak modeli hazırlığı

EBRD’den KOBİ’ler için yeni dayanak modeli hazırlığı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Yöneticisi Arvid Tuerkner, EBRD’nin pandemi sürecinde özel bölüm genelindeki çalışmaları ve 2021 yılı gayeleri hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Tuerkner, Kovid-19 salgını sürecinde EBRD’nin Türkiye’de 1,7 milyar euro yatırım yaptıklarını ve 2020’deki bu yatırımların yüzde 50’sinin bankacılık bölümünde gerçekleştiğini kaydetti.

Tuerkner, Türkiye’deki yabancı yatırımcı sayısı hakkında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de daha fazla direkt yabancı yatırımcı görebileceğimizi lakin birebir vakitte bu yıl batık kredilerde artışın yaşanabileceğini aktardı.

“Tedarik zinciri finansmanıyla KOBİ’lere avantaj sağlamayı hedefliyoruz”

2020 yılı Türkiye büyüme datalarının sıfıra yakın gerçekleşebileceğini öngören Tuerkner, 2021’deki büyüme iddialarının ise yüzde 5-6 aralığında olduğunu açıkladı.

Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Düzeneği (YEKDEM) çalışmalarında mahallî katkıya tenkitler olduğuna dikkat çeken Tuerkner, “YEKTEM dayanaklarında biraz hayal kırıklığı yaşadım.” tabirlerini kullandı.

EBRD Yöneticisi, Türkiye genelindeki maksatları hakkında, özel bölüme odaklanmaya devam edeceklerini, KOBİ’ler için yeni bir dayanak modeli hazırladıklarını ve tedarik zinciri finansmanıyla KOBİ’lere avantaj sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT