Ekonomistlere nazaran TCMB tekrar pas geçecek

Ekonomistlere nazaran TCMB tekrar pas geçecek

Şubat 15, 2021 0 Yazar: hanifinas

Piyasalarda genel beklenti Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Şubat toplantısında faizi sabit bırakacağı tarafında oldu.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi TCMB’nin Şubat toplantısına yönelik faiz anketini tamamladı.

Ankete katılan kurumların medyan beklentisi Şubat toplantısında siyaset faizinin değiştirilmeyeceği tarafında oldu. Ankete katılan 22 kurumdan beşi ise siyaset faizinin 100 baz puan artırımla yüzde 18 düzeyine çıkarılacağını öngördü.

TCMB Başkanlığı vazifesinde birinci 100 gününü tamamlayan Naci Ağbal’ın Kasım ayındaki birinci Para Siyaseti Şurası toplantısında faiz 4,75 puan artırılarak yüzde 15 düzeyine çıkarılmıştı. Ağbal’ın Aralık ayındaki ikinci toplantısında 1,5 puanlık artış beklentisine rağmen siyaset faizi 2 puan artırılmış ve yüzde 17’ye çekilmişti. Ocak toplantısında ise TCMB faizi sabit tutarken, uzun müddet sıkı duruş kelamı vermişti.

Ağbal şahin duruşuna devam ediyor

TCMB Lideri Ağbal’ın verdiği son bildiriler sıkı para siyasetinin uzun müddet devam edeceğine işaret etmişti.

Reuters söyleşisinde Ağbal, uzun mühlet faiz indirimini gündeme almalarının mümkün görünmediğine dikkat çekmişti. Ağbal, “Orta vadeli enflasyon amacımız olan yüzde 5 oranının epey uzağındayız. Ocak Enflasyon Raporu’nda sunduğumuz varsayımlar bu amaca 2023 yılında ulaşabileceğimizi göstermektedir. Bu nedenle, para siyasetindeki sıkı ve ihtiyatlı duruşun, yüzde 5 maksadına ulaşılması beklenen 2023 yılına kadar, uzun bir mühlet kararlılıkla sürdürülmesi gerekiyor.” sözlerini kullanmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT