“Eldeki patates-soğan hemen pazarlanmalı”

“Eldeki patates-soğan hemen pazarlanmalı”

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Lideri Şemsi Bayraktar, kuru soğan ve patateste geçtiğimiz hafta yüksek seyreden hava sıcaklıkları eserlerin depo ömrünü azalttığı üzere fire oranlarını da artırdığını bildirerek, “Üreticilerimizin bekleyecek gücü de vakti da kalmamıştır. Artan fireler de üreticinin cebinden çıkmaktadır” dedi.

Bayraktar yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde artacak olan hava sıcaklıkları ile birlikte soğan ve patateste yeni mahsul eserin hasat tarihlerinin öne gelebileceği de dikkate alındığında, eldeki patates ve soğanın ivedilikle pazarlanmasının gerektiğini vurguladı. Üreticilerimizin karşılaştıkları pazarlama probleminin çözülmesi için Belediyelerin alıma başlamasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

“Pandemi en çok patates ve soğanı vurdu”

Pandemi nedeniyle, karantina önlemleri kapsamında otel ve lokantaların tam kapasite çalışmaması, okulların uzaktan eğitim yapması, esnek çalışma saatleri ve hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle patates ve kuru soğanda talepte daralma yaşandığının altını çizen Bayraktar kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu duruma rekoltenin geçen yıla nazaran patateste yüzde 4,4, kuru soğanda yüzde 3,6 artması da eklenince üreticilerimiz önemli pazarlama sıkıntıları ile karşı karşıya kaldı. Hakikaten bugün yaklaşık 1 milyon 700 bin ton patates, 220 bin ton kuru soğan depoda beklemektedir. Üreticimiz oluşan fire nedeniyle kilogramı 1 liranın üzerine çıkan eserini maliyetin altında bir fiyatla kilogramı 60 kuruşa satmaktadır. Üretimde meydana gelen dalgalanmalar fiyat istikrarsızlığını da beraberinde getirmektedir. Patates ve soğan fiyatlarının arttığı devirde tüketiciler, fiyatların düştüğü periyotta de üreticilerimiz mağdur olmaktadır.

Kaynak: Bloomberg HT