Elektrikli arabada Apple muamması

Elektrikli arabada Apple muamması

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Hyundai Motor ve iştiraki Kia Motors, Apple ile otonom bir otomobil geliştirmek için görüşmede olmadıklarını açıkladı.

Bloomberg’in haberine nazaran, Apple Hyundai ve Kia ile olan görüşmeleri haftalar evvel durdurdu. Kaynaklara nazaran, Apple başka araba üreticileriyle de emsal bir plan için görüşmüştü.

Hyundai de otonom bir elektrikli otomobil üretmek için birçok şirket ile diyalog halinde olduklarını ama şimdi bir karara varılmadığını söyledi. Hyundai’nin payları yüzde 8,4 düşerken Kia’nın payları de yüzde 14 geriledi.

Apple’ın global araba pazarına gireceğine dair haberler bu yıl tekrar ortaya çıkmaya başladı. Apple birinci olarak 2015 yılında elektrikli otomobil geliştirme planını duyurmuştu. Bu tarihten sonra şirket planını saklılık içerisinde yürütmüştü.

Geçen ay Hyundai’nin Apple ile görüşmelerde olduğunu açıklaması ve sonrasında yalnızca elektrikli araba geliştirmek üzere görüştüklerini söylemesi, Hyundai’nin paylarında yüzde 20 artışa neden olmuştu. Kia’nın hisseleriyse üretim haberlerinden sonra 1997 yılında bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı.

Kia Motors’ın, mutabakata varılması halinde, Apple’ın elektrikli otomobilini ABD’nin Georgia eyaletinde üretmeye hazırlandığına dair haberler de çıkmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT