En uygun dolar/TL iddiacısı kurumdan TL’de yeni durum

En uygun dolar/TL iddiacısı kurumdan TL’de yeni durum

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

En âlâ Dolar/TL kestirimcisi Citigroup, Euro/TL ve Euro/İsrail Şekeli kurlarında kısa konum aldıklarını belirterek doların G9 para ünitelerine karşı konsolide olacağı bir periyoda girildiğini belirtti.

Kurum Euro/TL’de 8,6644 düzeyindeki 3 ay vadeli forward ile kısa konum alırken, gaye düzey 8,175, ziyan kes düzeyi ise 8,96 olarak açıklandı.

Yeni merkez bankası idaresinin yüzde 5’lik enflasyon amacına ulaşana kadar şahin duruşunu sürdüreceğini düşündüklerini belirten Citigroup, “Piyasalar merkez bankasının yeni şahin retoriğini olumlu karşıladı.” dedi.

TL cinsinden faiz ile Dolar yahut Euro cinsinden faiz ortasındaki artan farktan ötürü dolarizasyonun suratının azalabileceğini vurgulayan kurum, yerleşiklerin mevduatlarının ve merkez bankasının artan güvenilirliğinin, üç aylık vadeli piyasaların 7,45 düzeyini işaret etmesine karşın, Dolar/TL’yi 7.00’nin altına indirebileceğini belirtiyor.

Citigroup, ABD dolarının artan tahvil faizleri, endekslerdeki sürpriz artışlar, daha sağlam bir tüketim döngüsü ve tahvil faizlerinin hala üst gitme alanı olmasından ötürü G9 para ünitelerine karşı paha kazanabileceği bir periyoda girildiğinin altını çiziyor.

Citigroup son olarak, gelişen piyasalara olan sermaye akımlarının yapan bir halde kalmaya devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

En düzgün Dolar/TL iddiacısı

Bloomberg’in araştırmasına nazaran 2020’nin son çeyreği itibariyle dolar/TL’de en düzgün iddiacı Citigroup olmuştu. Citigroup’u yılın üçüncü çeyreğinde olduğu üzere tekrar Landesbank Baden-Wuerttemberg izlemişti.

Sıralamada üçüncü kurum ise değişti. 2020’nin üçüncü çeyreğinde en âlâ dolar/TL kestirimcisi kurum Mizuho Bank olurken, son çeyrekte üçüncülüğü Skandinaviska Enskilda Banken aldı.

Societe Generale de kısa durum almıştı

Societe General Stratejistleri tarafından Ocak ayı ortasında kaleme alınan raporda USD/TL ve Euro/TL kısa durum tavsiye edilirken stratejistler USD/TL’de 6,71 gayesi ile kısa durum alınmasını tavsiye edip, zarar-kes düzeyi olarak 7,75’i belirlemişti.

Raporda, “TL’nin mevcut düzeyi TL’de tekrar uzun konum almak için cazip” diye belirten stratejistler, “ABD ve Avrupa’dan yakın vadede Türkiye iktisadına ziyan verecek bir yaptırım beklemiyoruz” demişti.

Stratejistler ayrıyeten, “TL, 10 yıllık gerçek efektif döviz kuru ortalamasına nazaran %30 değersiz” diye eklemişti.

Kaynak: Bloomberg HT