Erdoğan: Birincil gayemiz Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a birinci teması gerçekleştirmek

Erdoğan: Birincil gayemiz Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a birinci teması gerçekleştirmek

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nın tanıtımında yaptığı konuşmada, “Birincil amacımız Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a birinci teması gerçekleştirmek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüzyıllar boyunca yeryüzünde adaletin, ahlakın ve barışın öncülüğünü yapan medeniyetimizin gökyüzündeki seyahatine kapı aralıyoruz. Global uzay yarışında ülkemizi üst liglere taşıyacak bu yol haritasının muvaffakiyetle hayata geçmesini diliyorum. Birinci yerli ve ulusal yüksek çözünürlüklü yer müşahede uydumuz İmecenin entegrasyon süreçleri tamamlandı, testleri sürüyor. (GÖKTÜRK-3 uydusu) Gece ya da gündüz fark etmeksizin her türlü hava koşulunda yüksek çözünürlüklü manzara elde edebilecek bu uydumuzun planlama çalışmalarına devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin yerli yazılımlarıyla uydulardan elde ettiğimiz bilgilerin güvenliğini büsbütün sağlamış olacağız” biçiminde konuştu.

“Güçlü ve bağımsız Türkiye’nin yerini yalnızca dünyada değil uzayda da tahkim edeceğiz”

Erdoğan, “Bugün yeryüzünde adaleti tesis etmenin yolu gökyüzünde güçlü bir biçimde var olmaktan geçiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün yeryüzünde adaleti tesis etmenin yolu gökyüzünde güçlü bir formda var olmaktan geçiyor.” diye konuştu.

Erdoğan, “Güçlü ve bağımsız Türkiye’nin yerini yalnızca dünyada değil uzayda da tahkim edeceğiz.”dedi.

“Birincil gayemiz Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a birinci teması gerçekleştirmek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Uzay Programı’ndaki birincil maksadın, Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a birinci teması gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak birinci fırlatmayı memleketler arası iş birliğiyle hayata geçireceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi ulusal ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

“İkinci amacımız, yeni kuşak uydu geliştirme alanında ticari marka ortaya çıkarmaktır”

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Milli Uzay Programı’ndaki ikinci maksadımız, yeni jenerasyon uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmaktır. 2028’de planladığımız ikinci etapta aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak, birinci fırlatmayı bu ulusal roketlerimizle yapacağız.”

“Üçüncü amacımız; Türkiye’ye ilişkin bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek”

Erdoğan, “Milli Uzay Programı’ndaki üçüncü maksadımız; Türkiye’ye ilişkin bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir.” diye konuştu.

“Dördüncü gayemiz, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Dördüncü amacımız, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmaktır.” dedi.

“Beşinci amacımız ‘uzay havası’ alanına yatırım yapmak”

Erdoğan, “Beşinci amacımız ‘uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak, uzaydaki yetkinliğimizi artırmaktır.” dedi.

“Altıncı maksadımız uzay objelerinin yerden takibi bahislerinde daha ileri bir düzeye ulaştırmak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Altıncı maksadımız; Türkiye’yi astronomik müşahedeler ve uzay objelerinin yerden takibi hususlarında daha ileri bir düzeye ulaştırmaktır.” diye konuştu.

Erdoğan, “Yedinci gayemiz ülkemizde uzay sanayii iktisat sistemini daha da geliştirmektir.” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT