Erdoğan: Tüm alanlardaki yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz

Erdoğan: Tüm alanlardaki yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz

Şubat 6, 2021 0 Yazar: hanifinas

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı irtibatla katıldığı Malatya’daki Tohma Köprüsü’nün açılış merasiminde konuştu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından değerli satır başları:

-Malatya ovasının iki yakasını birbirine bağlayan bu köprü bölge ulaşımının can damarlarından birisidir.

-Bu köprünün bölgenin turizm ve ticaretine değerli katkıda bulunacağını düşünüyorum.

-Bu sorunlu süreçte bile tarım üretimimiz sanayi üretimimiz rekor üstüne rekor kırıyor. Tüm alanlardaki yatırımlarımıza sürat kesmeden devam ediyoruz.

MEGA PROJELERİN YARISINDAN FAZLASI TÜRKİYE’DE

-Milletimizin dayanağı ve teşvikiyle 18 yılda her alanda Türkiyenin çehresini değiştirdik. Bugün Türkiye, global seviyede yürütülen mega projelerin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştiren bir ülkedir.

-Ülkemizi dünyanın en büyük 10 iktisadından biri haline getirmek için daha büyük projelere daha büyük yatırımlara yöneldik.

-Cumhuriyetin birinci yıllarındaki kalkınma atılımı maalesef daha sonra akamete uğramış, başlatılan endüstrileşme atılımlarının önü birer birer kesilmiştir. Menderes’in tekrar başlattığı kalkınma atılımının karşılığı darbeyle verilmiştir.

-Türkiye kalkınma uğraşındaki gecikmişliğinin bedelini uzunca bir devir ihmal edilmişlik, geri kalmışlık, fakirlik olarak ödemiştir. Bugün Türkiye, global seviyede yürütülen mega projelerin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştiren bir ülkedir. Altyapımızın gücünden aldığımız cüretle her alanda daima gaye yükseltiyor, yeni kapasitelerimizi artırıyor, üretim alanlarını bilhassa genişletiyoruz.

-Aziz milletim; Birileri ne diyor? En yetkili isimleri marifetiyle milletin karşısına çıkıp iktidara gelirsek ‘tüm projeleri durduracağız’ diyorlar. Seyahat olayları sırasında da karşımıza birebir taleplerle çıkılmış, tüm projelerin durdurulması istenmişti.

-Ülkemize yönelik sinsi hesaplar içinde olan memleketler arası spekülatörlerden terör örgütlerine kadar her alçaklığın altından emsal çabaların çıktığını da gördük. Türkiye’nin kalkınmasını, büyümesini, güçlenmesini, bölgesel ve global güç maksatlarını hayata geçirmesini istemeyen kim varsa daima projelerimize saldırdı.

517.5 METRE UZUNLUĞUNDA

Konuşmanın akabinde köprü hizmete açıldı. Osmangazi Köprüsü’nden sonra ikinci tıpkı sistemle yapılan köprü itme sürme çelik üretimi ile inşa edildi. Temeli 2018’de atılan köprü 517,5 metre uzunluğunda, 21 metre yükseklikte ve 16 metre genişliğinde.

12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik ile 4 bin 360 metre fore kazık kullanılarak inşa edilen köprünün kenarları da sarsıntı izolasyonlu olarak yapıldı.

Köprünün imalinde kullanılan toplam 2 bin 700 ton tartısındaki çelik kirişler 3 metre yüksekliğinde, 16 metre genişliğinde imal edildi ve dünya çapında birçok uygulaması bulunan “itme sürme yöntemi” ile köprü ekseni boyunca itilerek yerleştirildi.

Eski köprünün yanına inşa edilen yeni Tohma Köprüsü, konvansiyonel betonarme kazıklı altyapı sistemi ve çelik ikiz I kirişli köprü tipinde projelendirildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Malatya üzerinden Karadeniz’e bağlayacak köprüyle Malatya-Hekimhan-Sivas çizgisinde kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor.

Köprünün inşa edilmesi ve bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanmasıyla mevcut Devlet Yolu’nun ulaşım standardı yükseltilirken daha konforlu ulaşım imkanına kavuşacak şoförler yakıttan, emisyondan ve vakitten da tasarruf sağlamış olacak.

Kaynak: Bloomberg HT