Eximbank bu yıl ihracat takviyesinde %11 artış hedefliyor

Eximbank bu yıl ihracat takviyesinde %11 artış hedefliyor

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türk Eximbank’ın 2020 yılı faaliyet sonuçlarını kıymetlendirerek 2021 yılı amaç ve stratejilerini paylaştı.

Global salgın şartlarının hükümran olduğu 2020 yılını 169,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek program maksadının üzerinde kapatmayı başardıklarını belirten Pekcan, 2021 yılı için 184 milyar dolarlık ihracat maksadının bulunduğunu söyledi.

Pekcan, bu maksat doğrultusunda bir yandan çeşitli dayanak ve finansman imkanlarıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ziyan gören esnaf ve sanatkarlar ile küçük işletmelerin yanında olurken, bir yandan misal münasebetlerle ortaya çıkan global talep daralmalarına rağmen dış ticarette gösterdikleri güçlü performansı sürdürülebilir kılmak üzere tüm imkanlarını seferber ettiklerini vurguladı.

İhracat artışını sürdürülebilir kılacak ve ekonomik büyümeye tesir edecek bir ihracat için katma pahası yüksek ihracatın finansmanının değer arz ettiğine dikkati çeken Pekcan, “Bu şartlar altında Bakanlığımızın ihracatta devlet dayanaklarının yanı sıra Türk Eximbank ülkemizin üretim gücünün ihracata dönüştürülmesi bakımından kilit rol oynamaktadır.” dedi.

Pekcan, Türk Eximbank’ın 2020’de açıklanan son bilgilere nazaran bankacılık bölümünün faal büyüklüğünde 9’uncu ve kredi büyüklüğünde 8’inci büyük bankası olduğunu söz ederek, “Eximbank toplam ihracat kredilerinin yüzde 53,9’unu kullandırmıştır. Alacak sigortasında ise ülkemizin en büyük şirketi pozisyonundadır. Banka, milletlerarası kredi derecelendirme kurumları tarafından bankacılık kesiminin 1 not üzerinde derecelendirilmiştir.” diye konuştu.

Toplam dayanak 45,6 milyar dolara yükseldi

Bakan Pekcan, bankanın ihracatçılara dayanaklarına ait şu bilgileri verdi:

“Türk Eximbank, 2020 yılında ihracatçılarımıza yüzde 7 artışla 28,5 milyar dolar nakdi kredi ile 17,1 milyar dolar ihracat kredi sigortası temin etmiştir. Böylelikle, Eximbank’ın toplam dayanağı bir evvelki yıla nazaran dolar bazında yüzde 4 artışla 45,6 milyar dolara yükselmiştir. İhracatı destekleme oranı yüzde 24,3’ten yüzde 26,9’a çıkmıştır. Bankanın dayanak verdiği ihracatçı firma sayısı ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 4’ün üzerinde artarak 13 bin 102’ye ulaşmıştır. Buradaki en kıymetli gelişme, artık daha fazla KOBİ ihracatçımıza dayanak veriliyor olmasıdır. Son 1 yılda banka takviyelerden birinci kere yararlanan 953 ihracatçı firmanın yüzde 90’ı KOBİ olmuştur.”

Türk Eximbank’ın hizmet ağını genişletmeye ve ihracatçılara direkt hizmet verme anlayışı çerçevesinde 20 şube ve 11 irtibat ofisi ile dayanaklarını sunmaya devam ettiğini lisana getiren Pekcan, 2021 yılında da ihracatın ve ihracatçıların ağır olduğu bölgelerde 5 yeni şube daha açarak ihracatçıların yakınında olmaya devam edeceklerini söyledi. Pekcan, bu kapsamda öncelikle fizibilite çalışmaları sonucunda belirlenen Kahramanmaraş ile İstanbul İkitelli OSB’de olmak üzere iki yeni şubeyi yakın vakitte açacaklarını kaydetti.

Ticaret Bakanı Pekcan, “Türk Eximbank, pandeminin finansal piyasalardaki olumsuz tesirlerine karşın milletlerarası piyasalardan gerçekleştirdiği yaklaşık 2,8 milyar dolar fon teminiyle ülkemize uygun maliyetli kaynak girişi sağlayarak ihracatçılarımızı desteklemeye devam etti.” diye konuştu.

Bakan Pekcan, “Salgının iktisada tesirini hafifletmek için ihracatçılara sunulan TL Reeskont Kredisi Programı ile 7,9 milyar lira kullandırdık.” dedi.

Pekcan konuşmasına şöyle devam etti:

“Türk Eximbank, salgın periyodunda ihracatçıların orta ve uzun vadeli finansman muhtaçlıklarını karşılamaya özel ehemmiyet verdi. Böylece uzun vadeli kredi takviyesi, bir evvelki yıla nazaran 3 kat arttı.”

“Hizmet ihracatını da alacak sigortası kapsamına alıyoruz”

Bakan Pekcan, “Türk Eximbank’ta hizmet ihracatını da alacak sigortası kapsamına alıyoruz.” dedi.

Pekcan, “Eximbank’ta amacımız bu yıl ihracat takviyemizi yüzde 11 artırarak 50 milyar doların üzerine, ihracat dayanak oranını yüzde 27,7’ye çıkarmak.” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT