Eximbank GM Güney: Bu yıl dayanağı 50 milyar dolara çıkaracağız

Eximbank GM Güney: Bu yıl dayanağı 50 milyar dolara çıkaracağız

Şubat 15, 2021 0 Yazar: hanifinas

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney yılsonu itibariyle dayanaklarını 50 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Bloomberg HT’ye konuk olan Güney, 2020 yılında hayata geçirdikleri yeni uygulamaları ve 2021 amaçlarını anlattı.

Güney’in yayında öne çıkan sözleri şunlar oldu:

Pandemi sürecinde ihracatçılarımızdan gelen bütün talepleri karşılama uğraşı içinde olduk. 2020 yılında Eximbank olarak daha evvel hayata geçirmediğimiz birçok uygulamayı hayata geçirdik. Bu yüzden ihracata takviye sayımız bir evvelki seneye nazaran dolar bazında yüzde 4 arttı. Verdiğimiz kredi takviyesi 28,5 milyar dolara ulaştı. Sigorta dayanağımız ise 17,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Toplamda da 45,6 milyar dolarlık dayanak sağladık. Bu dayanağın Türkiye ihracatına oranı yüzde 26,9’a tekabül ediyor. Bilhassa pandemi devrinde ihracatçı firmalarımızın nakitteki badirelerini dikkate alarak Merkez Bankası’nın da oluru ile reeskont kredilerinde 2 yıl vadeye kadar çıktık. Birinci kere TL cinsinden reeskont kredilerini uygulamaya aldık. Nakit akımlarındaki bozulmaya istinaden firmalardan gelen vade uzatım taleplerini de karşıladık. Alıcıların limitlerini daraltmayarak ihracatçımızın bu riski rahatlıkla göze alarak, mal sevkiyatı yapmasına taban oluşturduk. Firmalarımız ihracat yaparken alacak sigortasını kullanmak istiyorlar. Bizim stratejimiz de alacak sigortası tarafında Eximbank’ı dayanağını bu yılda arttırmak.

Yıl sonu maksadı 50 milyar dolar

Yıl sonunda dayanaklarını 50 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyleyen Güney, “Bunun 2 milyar dolarlık kısmı artan sigorta hacminden gelecek. Sigorta takviyelerimizi 20 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz. Kredi tarafında Merkez Bankası reeskont kredilerine önemli manada talep var. Yabancı para reeskont kredi limitimizi Merkez Bankası 2 milyar dolar kadar arttırdı. 17 milyar dolar olan limitimiz 19 milyar dolara yükseldi. Münasebetiyle fonlamanın büyük bir kısmını Merkez Bankası kaynağından sağlayacağız. Kendi kaynaklarımızdan kullandırdığımız krediler var, özkaynağımızdaki TL imkanlarını KOBİ’lere kullandırıyoruz. Ticari bir banka üzere kârımızı maksimize etmek için davranmıyoruz. Elde ettiğimiz imkanların birçoklarını ihracatçı firmalarımızın lehine, fiyatları aşağı çekerek kullandırıyoruz. Hedefimiz özkaynakalarımızı enflasyona ezdirmeyecek kadar bir kârlılığı hedeflemek” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT