Fahiş fiyat savunmasında müddet azaltıldı

Fahiş fiyat savunmasında müddet azaltıldı

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk kontrollerinde üretici, tedarikçi ve perakende işletmeye, kontrolün yapılmasından itibaren verilen 10 günlük savunma mühleti 7 güne düşürülürken, bu mühlet bir keze mahsus 7 güne kadar uzatılabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarıyla ilgili kontrol ve incelemeler yapıp, yaptırabilecek. Bu kontrol ve incelemelere ait üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunması “gerektiği hallerde” alınacak.

Resen yahut şikayet üzerine yapılan kontrollerde Bakanlık, vilayet müdürlüğü yahut yetkili yönetim tarafından üretici, tedarikçi ve perakende işletmeye kontrolün yapıldığı günden başlamak üzere 7 günden az olmamak kaydıyla savunma mühleti verilebilecek ve bu mühlet bir sefere mahsus 7 güne kadar uzatılabilecek. Daha evvel 10 günden az olmamak üzere savunma müddeti veriliyor ve bu mühlet bir sefere mahsus 10 güne kadar uzatılabiliyordu.

Belirlenen müddetler içinde savunma yapılmaması Heyet tarafından idari para cezası kararı alınmasına mahzur teşkil etmeyecek. Geçmişte, savunma yapılmaması durumu hariç olmak üzere üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunması alınmadan Şura tarafından idari para cezası kararı alınamıyor ve uygulanamıyordu.

Kaynak: Bloomberg HT