Faizsiz konuta sermaye mecburiliği geliyor

Faizsiz konuta sermaye mecburiliği geliyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

AK Parti’nin önümüzdeki haftalarda Meclis’e getirmeyi planladığı yasa teklifiyle faizsiz konut sistemine sermaye zaruriliği uygulanacak. Şirketler için minimum likidite sonu da masada.

Bloomberg’in haberine nazaran Türkiye’de bankacılık lisansı için önemli sermaye kaidesi bulunduğuna işaret eden üst seviye AK Partili yetkili, konut kesimindeki bu şirketlerin de misal yeterliliklere sahip olması gerektiğini söz etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) çalışmalarını tamamlamasının akabinde AK Parti, teklifini TBMM gündemine getirecek.

Yetkilinin verdiği bilgilere nazaran, sermaye zorunluluğunun yanı sıra şirketlerin projeleri için minimum likidite bulundurmaları da öngörülen düzenlemeler ortasında yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, vazifeye geldikten sonra bakanlığının TBMM’deki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorusu üzerine “Bununla ilgili BDDK Liderimizden hızla bir çalışma yapılıp, bu çalışmanın bakanlığımızla paylaşılmasını istedim. Şayet bu türlü bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, açıkçası biz adım atmak isteğindeyiz. Bu bahisle ilgili bir adım atmalıyız.” demişti.

Kaynak: Bloomberg HT