Fed ekonomistleri finansal riskte Powell’dan daha kaygılı

Fed ekonomistleri finansal riskte Powell’dan daha kaygılı

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Ocak ayı tutanaklarına nazaran Fed ekonomistleri, Federal Açık Piyasa Komitesi’ne sunumlarında finansal riskleri ‘kayda bedel’ olarak tanımladı. 27 Ocak’taki faiz kararı sonrası gazetecilere konuşan Powell finansal riskleri ‘ılımlı’ olarak nitelemişti.

Hususa yakın bir Fed yetkilisine nazaran Powell ekonomistlerin çalışmasıyla genel olarak birebir görüşte ve gazetecilere yaptığı açıklamada ekonomistlere nazaran daha genel bir değerlendirmede bulundu.

Fed’in finansal istikrar risklerine ait değerlendirmesi, bankanın para siyaseti duruşu ve finansal düzenlemelere olan yaklaşımlarında belirleyici olduğu için kıymet taşıyor. Finansal sisteme yönelik zayıflıklar artarsa siyaset yapıcılar bankalara yönelik kuralları sıkılaştırabiliyor, hatta borçlanma maliyetleri artırılabiliyor.

Fed yetkilileri tutanaklarda pandemi gölgesindeki iktisada ve finansal piyasalara verdikleri takviyesi yakın bir vakitte çekeceklerine yönelik bir işaret vermedi. Tutanaklara nazaran Fed üyeleri şartların karşılandığı vakit varlık alımlarından geri çekilmenin de bir kesim vakit alacağını düşünüyor.

Fed takipçilerine nazaran aşının yaygınlaşması ve bunun paralelinde ekonomik toparlanmanın sürat kazanması durumunda varlık alımlarının azaltılması bu yıl gündeme gelebilir.

Fed ekonomistleri ise ayrıntılı sunumda “Varlık değerleme baskılarının arttığını” belirterek finansal risklere dikkat çekti. Fed takviyesi ile birlikte S&P 500 pay senetleri endeksi marttaki taban düzeylerinden %75 yükseldi. Özel kesim tahvil getirileri düşerken en riskli tahvillerde ortalama getiri %4’ün altına geriledi.

Kaynak: Bloomberg HT