Fitch: TL üzere yüksek getirili kurlar daha kırılgan

Fitch: TL üzere yüksek getirili kurlar daha kırılgan

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

Fitch Solutions’ın çalışmasına nazaran, yüksek getirili gelişen piyasa kurları, temel ekonomik zayıflıklarından ötürü 2021 yılında doların zayıflığından yeteri kadar yararlanamayabilir.

Stratejist Nicolas Sopel, hazırladığı bir raporda “Yüksek getiri sağlayan kurlar, zayıf getiri sağlayan kurlara nazaran daha fazla temel kırılganlığa sahip ve Kovid-19’dan kaynaklı risklerin cazip değerlemelere rağmen bu kırılganlıkları artırmasıyla bu tema 2021’de ana tema olacaktır.” dedi.

Çalışmaya nazaran, Türk Lirası, Brezilya Reali, Rus Rublesi, Güney Afrika Randı, Meksika ve Şili Pesosu üzere para üniteleri Asya kurlarından daha fazla kırılganlığa sahip. Bu kırılganlıklar negatif gerçek faiz, ikili açık ve yüksek düzeydeki dış borç üzere bahislerde öne çıkıyor.

Fitch, yüksek getiri sağlayan kurların dolar endeksinde, Asya kurlarına nazaran 10 yıllık devirlerde daha fazla dalgalanmaya eğilimli olduğunu belirtti.

Geçmişte de yüksek getiri sağlayan gelişen piyasa kurlarının öteki gelişen piyasa kurlarına kıyasla daha düşük performans gösterdiğine değinen Fitch, bu yüksek getiri sağlayan kurların dolar güçlendiği vakit spot olarak daha fazla düştüğünü ancak dolar zayıfladığında çok az bir yükseliş kaydettiğini vurguladı.

TL son birkaç haftada harika bir performans gösterdi

Kaynak: Bloomberg HT