Ford 2030’a kadar Avrupa’da büsbütün elektriklenecek

Ford 2030’a kadar Avrupa’da büsbütün elektriklenecek

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Ford Motor Avrupa’da satacağı tüm arabaların 2030 yılına kadar büsbütün elektrikli olacağını açıkladı.

Ford, Almanya’nın Köln kentindeki fabrikasını Avrupa’daki birinci elektrikli araba fabrikasına dönüştürmek için 30 ay içinde 1 milyar dolar yatırım yapacak.

Geçen aylarda Ford’un Avrupa’ya tedarikte bulunan Türkiye iştiraki Ford Otosan’da büyük bir elektrikli araç yatırımı açıklamıştı.

Ford’un Avrupa faaliyetlerinin başında bulunan Stuart Rowley basın toplantısında, “Bu, Avrupa’ya olan bağlılığımızı daha da güçlendiriyor” dedi.

Ford Avrupa’da üreteceği büsbütün elektrikli birinci binek arabanın 2023 yılından itibaren bu fabrikada imal edileceğini ve fabrikada ikinci bir modelin üretilmesini de değerlendirdiğini belirtti.

Ford, Volkswagen AG ile yaptığı stratejik paydaşlık kapsamında Volkswagen’in MEB elektrikli araba platformunu kimi modelleri üretmek için kullanacak. Rowley, Volskwagen’in MEB platformunu kullanarak üretilecek birinci arabanın Köln’de üretilen model olacağını söyledi.

ABD’nin ikinci büyük araba otomobil üreticisi olan Ford, 2026’ya kadar Avrupa’da satışa sunulan tüm binek arabalarının elektrikli olacağını ve 2030’a kadar Avrupa’daki ticari araç satışlarının üçte ikisinin büsbütün elektrikli yahut şarjlı hibrit olacağını açıkladı.

Ford ayrıyeten, 2024 yılına kadar tüm ticari arabalarının şarjlı hibrit yahut büsbütün elektrikli olacağını açıkladı.

Ford Otosan’dan 20,5 milyar TL’lik yatırım

Ford Otosan’ın Kocaeli’nde batarya montaj fabrikasının da olacağı yeni tesisinde toplam yatırım 20,5 milyar TL olacak. Fabrikada 3 bin bireye ek istihdam sağlanacak.

Aralık ayının başında Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik dokümanına nazaran tesisin yılda 210 bin elektrikli ticari araç, 130 bin de batarya üretme kapasitesi olacak.

Kaynak: Bloomberg HT