Ford için elektrikli araçta ÖTV artışı olumsuz sürpriz oldu

Ford için elektrikli araçta ÖTV artışı olumsuz sürpriz oldu

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Elektrikli araçlara yönelik özel tüketim vergisi artışı kesimde olumsuz karşılandı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Şurası Lideri ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede, elektrikli araçlarda ÖTV artışını olumlu karşılamanın mümkün olmadığını ve batarya fabrikası yatırımı açıklarken, ÖTV artışını beklediklerini belirtti.

Elektrikli araçlarda şu anda bir şey öngörmenin mümkün olmadığını lisana getiren Yenigün, ÖTV artışının Ford’un yatırım planlarını değiştirmeyeceğini söyledi.

Yenigün değerlendirmesinde, “OSD olarak bizim beklentimiz, her bir seferde başka yapılan uygulamalardan fazla, otomotiv dalını bugünden yarına taşıyacak alt yapı düzenlemesini vergi çerçevesinde yapmaktır.” dedi. Devlet yetkililerinden bütünsel bir bakış açısı beklediklerini söyleyen Yenigün, elektrikli araç üreten firmaların Türkiye’de satış yapmakta zorlandığının da altını çizdi.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde devletin koyduğu kurallar ve teşviklerle insanların elektrikli araç kullanımına yönlendirildiğini söyleyen Yenigün, birtakım ülkelerin elektrikli araç satışı için verdikleri teşviklerde, nakit iadesi yaptıklarını ya da kullanıcılardan köprü ve otopark fiyatı almadıklarını belirtti.

“Elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine olumsuz tesirleri olacak”

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Konseyi ve Araba Kümesi Lideri Şükrü Bekdikhan, elektrikli arabalarda tekrar düzenlenen ÖTV oranları hakkında açıklamada bulundu.

Bekdikhan açıklamasında, elektrikli arabalarda değerli artışlar içeren ÖTV oranlarının, “Elektrikli araç satış planlama ve stratejilerimizde yine düzenlemeler yapmamızı gerekli kılmıştır.” tabirlerini kullandı.

“2021 yılında EQC modelimizle başladığımız elektrikli arabalar seyahatimizde, Premium binek araba markaları ortasında elektrikli mobilitede çeşitliliği artırma planlarımız ÖTV artışı ile sekteye uğrayacak.” diyen Bekdikhan, kelam konusu artışın elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine, tüketici tecrübelerinin biriktirilmesine ve bilhassa satış sonrası hizmetleri alanında yetişmiş insan kaynakları gücünün oluşmasına da olumsuz tesirleri olacağını söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT