Gara’da şehit edilen 13 Türk vatandaşından 10’unun kimliğini açıkladı

Gara’da şehit edilen 13 Türk vatandaşından 10’unun kimliğini açıkladı

Şubat 14, 2021 0 Yazar: hanifinas

Malatya Valisi Aydın Baruş, Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde yer alan Gara’da terör örgütü PKK tarafından alıkonularak şehit edilen 13 Türk vatandaşından 10’unun kimliklerinin belirlendiğini söyledi.

Baruş, Valilikte düzenlediği basın toplantısında, 10 Şubat 2021’de Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde PKK terör örgütü tarafından şehit edildiği tespit edilen 13 şahısla ilgili açıklama yapacağını söyleyerek konuşmasına başladı.

Aydın Baruş, 2015 ve 2016 yıllarında PKK terör örgütü tarafından kaçırılarak yaklaşık 6 yıl Irak’ın kuzeyinde, değişik bölgelerinde gezdirilerek en son Gara bölgesinde “sözde cezaevinde” tutulurken şehit edilen Türk vatandaşlarının Malatya İsimli Tıp Kurumundaki otopsi çalışmalarının devam ettiğini belirten Baruş, şöyle konuştu:

“Yapılan otopsi süreçleri sonucunda 13 evladımızın 10’unun kimliği tespit edilmiştir. Kimliği tespit edilen evlatlarımızın, 13 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır-Bingöl kara yolunda yolcu otobüsünden indirilerek alıkonulan Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı Hava Savunma Uzman Çavuş Hüseyin Sarı, 28 Temmuz 2015 tarihinde müsaadeli gittiği Erzurum vilayetinden ailesiyle birlikte dönerken Lice-Bingöl yol ayrımında alıkonulan Mersin nüfusuna kayıtlı Şanlıurfa Vilayet Emniyet Müdürlüğünde vazifeli polis memuru Sedat Yabalak, 18 Eylül 2015 tarihinde Tunceli-Erzincan Karayolunda alıkonulan Malatya nüfusuna kayıtlı Rize Vilayet Jandarma Komutanlığında vazifeli jandarma işçi astsubay başçavuş Semih Özbey, 2 Ekim 2015 tarihinde Ağrı’daki birliğine katılmak üzere yola çıkan ve Tunceli-Pülümür yolunda alıkonulan Osmaniye nüfusuna kayıtlı tankçı er Adil Kavaklı, 24 Temmuz 2016 tarihinde Lice ilçesi Berkirin Deresi mevkisinde ailesiyle birlikte seyir halindeyken alıkonulan Mardin nüfusuna kayıtlı İstanbul Emniyet Müdürlüğünde vazifeli polis memuru Vedat Kaya, 15 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır kara yolunda alıkonulan Siirt nüfusuna kayıtlı Bingöl Vilayet Jandarma Komutanlığı buyruğunda vazifeli jandarma er Süleyman Sungur, 21 Eylül 2016 tarihinde Hakkari Çukurca kara yolunda alıkonulan Eskişehir nüfusuna kayıtlı Hakkari Vilayet Jandarma Komutanlığı buyruğunda vazifeli uzman erbaş Mevlüt Kahveci, 2 Ekim 2015 tarihinde Tunceli Pülümür kara yolunda alıkonulan Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Erzincan’daki birliğine katılmak üzere yola çıkmış olan topçu er Müslüm Altuntaş, Adıyaman nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Aydın Köse ve ayrıyeten Samsun nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Muhammet Salih Kanca oldukları anlaşılmıştır.”

Ulusal Savunma Bakanı Akardan “Pençe Kartal-2 Harekatı” açıklaması

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “son derece özel ve kritik bir harekat” olarak nitelendirdiği Pençe Kartal-2 Harekatı’nda 48 teröristin öldürüldüğünü, 2 teröristin sağ ele geçirildiğini, bölgenin büyük ölçüde terör örgütünden temizlendiğini belirterek, “Operasyon tamamlandı. Kara ve hava ögelerimiz üslerine, kışlalarına inançla döndü” dedi.

Akar, beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Irak’ın kuzeyi Gara bölgesindeki teröristlere ilişkin maksatlara yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı’nın sevk ve yönetim edildiği hudut sınırındaki Harekat Merkezi’ne geldi.

Harekatı gün boyunca Harekat Merkezi’nden takip eden Akar, faaliyetlere ait bilgi aldı, talimatlar verdi.

Pençe Kartal-2 Harekatı’ndaki son duruma ait de açıklamalarda bulunan Akar, “PKK/KCK ve başka terörist ögeleri etkisiz hale getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve daha evvel güvenlik nedeniyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak gayesiyle; milletlerarası hukuktan doğan legal müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021’de ‘Pençe Kartal-2 Harekatı’ başlatılmıştır. Teröristlere ilişkin barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile kelamda karargah yerlerinden oluşan 50’den fazla maksat başlangıçta hava harekatı ile başarılı bir formda tahrip edilmiştir.” diye konuştu.

Hava harekatını müteakip maksat bölgesine kara ögeleri helikopterlerle indirilerek kara operasyonunun başlatıldığını lisana getiren Akar, şunları söyledi:

“Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman işçimiz şehit olmuş, 3 işçimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü kelamda üst seviye yönetici olmak üzere 48 terörist meyyit, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylelikle bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Yüklü olarak yerli ve ulusal mühimmat kullanılan harekatta terör örgütünün kelam konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge denetim altına alınmıştır.

Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, ağır çatışmaları müteakip denetim altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan birinci incelemede temiz ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, öbür 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylelikle PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir sefer daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği birinci bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında kelamda mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri söz edilmiştir. Bu ortada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir. “

– “Son derece özel ve kritik bir harekat”

Operasyonların tamamlandığını, kara ve hava ögelerinin üslerine, kışlalarına inançla döndüğünü vurgulayan Akar, “Şehit vatandaşlarımızla ilgili isimli süreçler Malatya’da başlatılmıştır. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle çabaya en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Harekat sırasında hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı çalışanımız için de acil şifalar dileriz” sözlerini kullandı.

Harekatı gerçekleştiren işçisi kutlayan Akar, şöyle dedi:

“Son derece özel ve kritik bir harekat icra edildi. Nitekim kıymetli, özel bir harekat yapıldı. Çok geniş bir alanı kapsayan güç arazi ve iklim şartlarında güç bir harekat gerçekleştirildi. Harekatla bölgeye yerleşen, yine yapılanmaya çalışan ve bir biçimde hudutlarımıza, güvenlik güçlerimize ve halkımıza taarruz hazırlığında bulunan tüm ögeler da büyük ölçüde etkisiz hale getirildi. Şu anda 50 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisi olmakla bir arada aldığımız çeşitli duyumlar, istihbarat kurumlarımızın çalışmaları var. Onların sonunda etkisiz hale getirilen terörist sayısının çok daha fazla olacağı tarafında değerlendirmeler bulunmaktadır. Keşke 13 vatandaşımızı oradan sağ salim çıkarabilseydik. Lakin alçaklar, caniler, bu silahsız pakları yaptıkları katliamla şehit ettiler.”

Akar kelamlarının sonunda harekatta gösterilen muvaffakiyet münasebetiyle Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler ve sıralı kumandanları tebrik etti.

– Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler

Akar’ın akabinde kelam alan Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler de, “PKK terör örgütü ögelerini etkisiz hale getirerek, Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör akınlarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak amacıyla yaptığımız bu harekatla teröristlere ilişkin barınak, sığınak, mühimmat depoları, karargahları ve de mağaraların imhası planlanmıştır” diye konuştu.

Harekat alanına ait de bilgi veren Orgeneral Güler, “Harekat alanımız 75 kilometre genişliğinde ve 25 kilometre derinliğinde, bugüne kadar icra ettiğimiz harekatların çabucak hemen en büyük bölgesidir. Bu geniş bölgede değerli tüm amaçların vurulması da planlanmıştır” sözünü kullandı.

Ulusal Savunma Bakanı Akar’ın direktifleri doğrultusunda harekata ait bütün ögeler tarafından gerekli hazırlıkların uzun müddettir icra edildiğini belirten Güler, şunları söyledi:

“Haftanin’de, Hakurk ve öbür bölgelerde yaptığımız faaliyetlerden sonra terör örgütü çok sıkıştı ve bütün tartılarıyla Gara bölgesine yerleştiler. Kendilerinin burada çok emniyette ve rahat içinde olduklarını düşünürken işte bu 75 kilometreye 25 kilometrelik alanda bu faaliyeti icra ettik. Bunların yanında bir de 2015 yılından evvelki ortamda kaçırılan çalışanımız var. Bu vatandaşlarımızı da çok çeşitli mağaralarda saklayarak kaçırmaya çalıştılar. En sonunda istihbarat kurumlarımızdan aldığımız bilgiler, elde ettiğimiz bizim kendi özel çalışmalarımız, keşif ögelerinin çalışmaları sonucunda bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok uygun ispatlar bulduk ve bunların üzerinde de çalışmaya başladık. Bu alandaki toprağa model yerler ve tesisler yaparak ilgili birliklerimiz şahsen üzerinde ağır çalışmalar yaptılar.”

– “Hedefler birebir anda vuruldu”

Tüm bu çalışmaların akabinde hava harekatının 10 Şubat saat 02.55’te 41 uçakla bölgede belirlenen tüm gayeleri birebir anda imha edecek biçimde başlatıldığını aktaran Orgeneral Güler, “Bu harekatımıza ayrıyeten Havadan İhbar Denetim uçağımız, tanker uçaklarımız, takviye uçaklarımızla SİHA’larımız da iştirak etmiştir. Yeniden 10 Şubat saat 04.55’ten itibaren kara harekatımız başladı. Kahraman unsurlarımızı helikopterlerle bu 75’e 25 kilometrelik alandaki planlanmış amaçlara indirdik. Yaşanan birinci temasta 3 kahraman silah arkadaşımızı şehit verdik. 3 işçimiz yaralandı” dedi.

Orgeneral Güler, çatışmaların harekatın birinci ve ikinci gününde de tıpkı formda devam ettiğini belirterek, “Üçüncü gün bu mağaraya geldik. Dere yatağı ve her iki yanında yüzde 60 meyilli olan ve sahiden bu bölgede Hava Kuvvetlerinin görerek ateş etmesine katiyetle mani bir alanda seçilmiş bir arazi. Mutlak suretle bu yere girmek için ilgili unsurlarımızın şahsen karadan gidip oraya girmesi kuraldı. Hasebiyle bu türlü bir yeri seçmişler. Öncelikle bu her iki tarafta seçilmiş 3 noktaya helikopterlerimizle indirme hava atak harekatımızı icra ettik.” sözlerini kullandı.

– “3 giriş, 9 oda ve 7 demir kapılı mağara”

Kelam konusu mağaranın özelliklerine ait de bilgi veren Güler, şunları söyledi:

“Mağarada 3 giriş, 9 oda ve 7 tane de demir kapı var. Ayrıyeten mağaranın içerisinde daima zikzaklar var. Birtakım noktalar da 1.20 metre yüksekliğinde, insanların yalnızca sürünerek yahut çömelmiş vaziyette yürümek zorunda olduğu bir yapı oluşturulmuştur. Muhakkak ki uzun bir müddet çalışmadan sonra bu mağara meydana getirilmiş. 3. gün akşamüzeri mağaradan kaçmaya çalışan bir terörist, ögelerimiz tarafından yakalanmıştır. 4. gün, yani bugün yeniden birebir noktadan sabah birebir formda kaçmaya çalışan diğer bir terörist de ele geçirilmiştir. Bu teröristler içerde toplam 8 teröristin olduğunu açıklamıştır.”

– “Model arazi dahil ağır bir eğitim faaliyeti icra edildi”

Harekatın sonucunda 48 teröristin meyyit, 2 teröristin sağ olmak üzere 50 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklayan Orgeneral Güler, şunları kaydetti:

“Sonuç olarak Gara bölgesindeki terör yapılanmasını bertaraf etmek için detaylı bir planlama ve hazırlık yapılmıştır. Yapılan bu hazırlığa uygun halde de harekat icra edilmiştir. Özel kuvvetlerimiz, model arazi dahil ağır bir eğitim faaliyeti icra etmiştir ve yapmış olduğu bu eğitimin de yararını burada şahsen görmüştür. Hava Kuvvetlerimiz harika formda maksatların tamamını vurmuştur. Çok ağır zayiat verdirilmiştir ve bundan sonra terör örgütü dün olduğu üzere bundan sonra da burada kendini artık rahat hissedemeyecektir. Bunu da bundan sonra onlara her gün yaşatacağız. Tanker uçaklarımız birebir formda çok başarılı misyon yapmış. Yaklaşık 4 gündür süren bu operasyonda daima olarak uçaklarımıza ikmal yapmışlardır. Özetle TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği 75 kilometreye 25 kilometrelik Gara alanını örgüte dar etmiştir.”

Orgeneral Güler kelamlarını operasyonda vazife alan tüm işçisi tebrik ederek tamamladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Pençe Kartal-2 Harekat bölgesindeki şehit vatandaşlar için başsağlığı diledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde şehit olan 13 sivil vatandaş için başsağlığı diledi.

Çavuşoğlu, Twitter’dan paylaştığı bildiride, “Kahraman askerimizin karşısına çıkamayan korkak terör örgütü 13 saf vatandaşımızı kalleşçe öldürdü. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı diliyoruz.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay şehit vatandaşlar için başsağlığı diledi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde şehit olan 13 sivil vatandaş için başsağlığı diledi.

Oktay, toplumsal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Hain terör örgütü tarafından kalleşçe şehit edilen sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Terörün kökünü kazıyana kadar, hudutlarımız içinde ve dışında çabamızı kararlılıkla sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT