GEN İlaç’ın ve ATP’nin halka arzdan beklentileri

GEN İlaç’ın ve ATP’nin halka arzdan beklentileri

Mayıs 26, 2021 0 Yazar: hanifinas

Bloomberg HT’ye konuk olan GEN İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Gülmüş ve ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, şirketlerin halka arz sürecini ve yatırım planlarını değerlendirdi.

En büyük hedefimiz 3 yılda üretimin yüzde 70’ini ihraç etmek

GEN İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Gülmüş, GEN İlaç’ın halka arz için SPK’ya başvurması hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Gülmüş, pandemi sürecinde şirketin bilançosuna ilişkin yaptığı açıklamada, Gen İlaç’ın 2020 yılını 242 milyon TL ile kapattığını, bir önceki yılla kıyasladığımızda yüzde 10’luk bir artış sağladığını söyledi. “Elimizdeki 3 aylık sonuçlara baktığımızda 2021 yılı için de aynı trendi koruyacağımızı görebiliyoruz.” diyen Gülmüş, şirketin 5 yıllık planının çift haneli büyüme üzerine planlandığını dile getirdi.

Şu ana kadar, şirket olarak yüzde 75’i özkaynakla, 52 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyleyen Gülmüş, Türkiye’de 34, Azerbaycan’da 22, Kazakistan’da 6 ilaç ruhsatı aldıklarını kaydetti. Gülmüş, Gen İlaç’ın büyüme hedefleri hakkında yaptığı açıklamada, hedeflerinin 3 yılda üretimin yüzde 70’ini ihraç etmek olduğunu söyledi.

Asıl reel büyüme rakamlarını 2022 yılında bekliyoruz

Bloomberg HT’ye konuk olan ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, ATP Bilgisayarın halka arzdan elde edeceği geliri nasıl kullanacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

SPK tarafından halka arz başvurusu kabul edilen ATP Bilgisayar, 27-28 Mayıs tarihlerinde talep toplayacak. Tamamı sermaye artırımı yoluyla yapılacak halka arzda 7,5 milyon TL nominal değerli 7,5 milyon pay halka arz edilecek.

ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, şirketin halka arz etmesinin kurumsal ve marka bilinirliğine büyük katkı sağlayacağını söyledi. “Net karımız 2020’de yüzde 51, FAVÖK marjımız yüzde 40’ın üzerinde büyüdü.” diyen Cinali, asıl reel büyüme rakamlarını 2022 yılında beklediklerini açıkladı.

Cinali değerlendirmesinde, şirketin hızlı servis restoranlarını yöneten çözümler ürettiğini ve Fintech konusunda da girişimleri olduğunun alını çizdi.Kaynak :
www.bloomberght.com