General Motors, çip ıstırabı nedeniyle üretim kesintisini Mart’a kadar uzattı

General Motors, çip ıstırabı nedeniyle üretim kesintisini Mart’a kadar uzattı

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Amerikan araba üreticisi General Motors (GM), yarı iletken çip tedarikinde yaşanan global kasvet nedeniyle 3 tesisindeki üretim kesintisinin mart ayının ortalarına kadar uzayacağını bildirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını periyodunda teknoloji dalında yarı iletken çiplere olan talebin artması, bu eserin global çaptaki tedarikine ait badireleri da beraberinde getirdi.

Araba üreticileri gereksinim duydukları yarı iletken çiplere erişmede meseleler yaşarken GM, global yarı iletken çip problemi nedeniyle ABD’nin Kansas eyaletindeki Fairfax, Kanada’nın Ontario eyaletindeki CAMI ve Meksika’nın San Luis Potosi kentindeki tesislerinde üretim kesintisinin mart ayının ortalarına kadar uzayacağını duyurdu.

GM’den yapılan açıklamada, yarı iletken tedarikinin tüm sanayinin karşılaştığı bir sorun olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Şirketin mevcut yarı iletkenlerle en çok talep gören kamyon ve SUV modellerinin üretimine odaklanacağı belirtilen açıklamada, GM’nin tedarikçilerinin yarı iletken ihtiyaçları için tahlil bulmak ve şirketin üzerindeki tesirlerini azaltmak için çalıştığı vurgulandı.

Açıklamada, üretim kesintisinin mart ayı ortalarında yine değerlendirileceği belirtilerek, kelam konusu tesislerdeki üretim kaybının telafi edilmesinin amaçlandığı söz edildi.

Kaynak: Bloomberg HT