Global endeksler enflasyon-teşvik ikileminde

Global endeksler enflasyon-teşvik ikileminde

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD’de enflasyonun beklenenden süratli ve denetimsiz formda yükselişe geçebileceği kaygılarına rağmen teşvik paketi iyimserliği, dünya genelinde devam eden Kovid-19 aşılama süreci ile hadiselerin düşmeye başlamasının tesiriyle global Borsalar müspet fiyatlamalara sahne oldu.

Aralıksız 5 günlük yükseliş serisini sonlandıran S&P 500 endeksi, vadeli süreçlerde toparlanma kaydetti. Asya’da borsaların yükselişine Hong Kong Hang Seng ile Çin CSI 300 öncülük etti.

Allianz Küresel Investors yatırım stratejisti Mona Mahajan, Bloomberg TV yayınında, “Öyle gözüküyor ki şu anda piyasalardaki kıssa yeni başlıyor ve momentum oluşuyor. Bu kıssa de iktisatların tekrar açılmasını, aşıları ve hadiselerdeki aşağı istikametli trendi kapsıyor. Teşvik görüşmeleri ile Fed’in hazır bekliyor olması da bunu destekliyor” değerlendirmesini yaptı.

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırım açıklamasıyla rekor kıran Bitcoin rekordan dönse de 46 bin doların üzerinde süreç gördü.

ABD’de enflasyon beklentileri

Tahvil yatırımcılarının ABD’nin gelecekteki enflasyonuna yönelik beklentilerinin 2014’ten bu yana en yüksek düzeye ulaşmasının akabinde Fed’den birinci kıymetlendirme Dallas Fed Lideri Robert Kaplan’dan geldi. Bloomberg TV yayınına katılan Kaplan, iktisadın toparlanması sürecinde enflasyonda süreksiz bir hızlanmanın kendisini şaşırtmayacağını, Fed’in bu süreci yakından izleyeceğini söyledi. Kaplan, “İşsizlikte büyük düzgünleşme göreceğiz ve enflasyona ilişkin döngüsel elementlerin artması şaşırtan olmaz. Lakin bunların kalıcı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Bunun yanında birtakım yatırımcılar Kaplan’dan farklı bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirtti. Bank of New York Mellon Corp. Strateji Yöneticisi Daniel Tenengauzer, enflasyonun Fed’in öngördüğünden daha fazla ısınması durumunda, öteki piyasalara da sıçrayan bir tahvil satışının tetiklenebileceğini ve Fed’in getiri eğrisi denetimini devreye almak durumunda kalabileceğini öngördü.

Biden teşvik paketinde süratli tahlil arıyor

ABD Lideri Joe Biden Kovid-19 salgınının tesirlerine yönelik 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini görüşmek üzere ülkenin önde gelen şirketlerinin üst yöneticileriyle buluştu.

ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase’in Üst Yöneticisi Jamie Dimon, perakende zinciri Walmart’ın Üst Yöneticisi Doug McMillon, giysi mağazası Gap’in Üst Yöneticisi Sonia Syngal, Lowe’s Üst Yöneticisi Marvin Ellison ve ABD Ticaret Odası Lideri Tom Donohue, toplantıya katılan iş insanları ortasında yer aldı.

Biden, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, ABD’nin önde gelen iş insanlarını iktisadın durumu ve kurtarma paketi hakkında görüşmek için davet ettiğini belirtti.

Altyapı yatırımları ve taban fiyatı de ele alacaklarını belirten Biden, iş insanlarının düşüncülerini merak ettiğini, ekonomik kurtarma paketi konusunda Demokratlar ve birtakım Cumhuriyetçilerle ortak tabanı bulduklarını bu nedenle optimist olduğunu kelamlarına ekledi.

Kaynak: Bloomberg HT