Global endekslerde iştah sürüyor

Global endekslerde iştah sürüyor

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Pay senetlerinde global çapta gerçekleşen ralli, şirket bilançoları ve ferdi yatırımcı çılgınlığının yarattığı volatilitenin yumuşamasıyla yeni süreç gününe taşındı.

Salı gününü S&P 500 yüzde 1,4 ve Nasdaq 100 ise yüzde 1,6 yükselişle kapamıştı. İki endekste vadeliler Alphabet ve Jeff Bezos’un CEO’luğunu bırakacağını açıkladığı Amazon’dan gelen güçlü bilançolarla yükseldi.

Asya’da Çin Merkez Bankası’nın finansal sistemden likidite çekmesi sonucu Çin Borsaları olumsuz ayrıştı. Japonya ve Güney Kore endekslerinde ise olumlu fiyatlamalar yaşandı.

Reddit paylarında gerileme

Global piyasalarda geçen haftanın gündeminde yer alan Reddit paylarında ise düşüş hızlandı.

Reddit platformunda organize olan ferdî yatırımcının son haftalarda ralliyi sürüklediği varlıklarda tablo dramatik bir biçimde değişti. Reddit yatırımcılarının organize alımlarıyla birtakım hedge fonlarına büyük ziyan yazdıran GameStop payları salı günü yüzde 60 paha kaybetti, şirketin piyasa bedelinden 27 milyar dolar silindi.

Bu yatırımcıların öteki beğenilen paylarından AMC yüzde 41, Express ise yüzde 32 düşüş yaşadı. Kişisel yatırımcının organize olduğu düşünülen ve süreç platformu Robinhood’da kısıtlama getirilen 50 payın piyasa pahasına 2020 sonundan beri 276 milyar dolar eklenmişti. Lakin son birkaç günde bu payların piyasa pahası 167 milyar dolar eridi. Geçen haftanın son iki süreç gününde start alan gümüş rallisi de son buluyor. Faal gümüş kontratı ons fiyatı sekiz yılın doruğundan geri döndü ve yüzde 9’u aşkın düşüş yaşadı.

Draghi siyaset sahnesine çıkıyor

Global piyasaların gündeminde öne çıkan bir başka haber eski Avrupa Merkez Bankası Lideri Draghi’nin siyaset sahnesine çıkışı oldu.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella Draghi ile bir ortaya gelecek. Mattarella’nın Draghi’den hükümet kurmasını istemesi bekleniyor. Mevcut siyasi partiler ortasında iki cins devam eden görüşmelerde sonuca ulaşılamamıştı. Draghi, geniş çaplı dayanak alabilecek bir hükümet kurması durumunda pandemi krizine ve giderek yönetilmesi güçleşen borç düzeylerine tahlil arayacak. Fakat Euro Bölgesi ekonomik krizinin tepesinde AMB’nin dümeninde olan “Ne gerekiyorsa yapılacak” yaklaşımının mimarı olan Draghi’nin ismi piyasalarda olumlu karşılandı. Draghi’nin cumhurbaşkanıyla görüşeceği haberleri üzerine euro dolara karşı günlük kayıplarını silerek artıya geçti.

Kaynak: Bloomberg HT