Global piyasalar üç günlük ralliye orta verdi

Global piyasalar üç günlük ralliye orta verdi

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global pay senetlerindeki üç günlük ralliye orta veriliyor.

ABD vadelilerinde hafif hareketler dikkat çekerken Asya’da Güney Kore merkezli kayıplar göze çarpıyor. Çarşamba gününü %0,1 yükselişle kapatan S&P 500’de vadeliler hafif yükselişte.

Güney Kore Kospi endeksi yüzde 1’i aşan kayıp yaşarken, Hong Kong Hang Seng de sonlu kayıp kaydetti. Japon Topix endeksi ise yatay.

Teşvik paketi beklentisine karşın ABD Hazinesi’nin iç borçlanma programında artışa gitmemesi getiri eğrisinin 2016’dan bu yana en dik eğriye ulaşmasına yol açtı. 5-30 yıl makası 147 baz puan ile Şubat 2016’dan bu yana en yüksek düzeyde.

ABD Hazine Bakanlığı, tekrar finansman kapsamında 3, 10 ve 30 yıl vadeli 126 milyar dolarlık devlet tahvili satışı yapacağını duyurdu.

Açıklamada, 9 Şubat’ta 58 milyar dolar meblağında 3 yıl vadeli, 10 Şubat’ta 41 milyar dolar meblağında 10 yıl vadeli ve 11 Şubat’ta 27 milyar dolar meblağında 30 yıl vadeli tahvillerin ihraç edileceği kaydedildi.

Toplam 126 milyar dolarlık devlet tahvili satışının gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, kelam konusu ihracın yaklaşık 63,1 milyar dolarlık yeni nakit yaratacağı aktarıldı.

Dolarda hudutlu prim

Dolar G-10 para ünitelerine karşı yükselirken Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.134 düzeyini gördü. Dolar gelişmekte olan ülke para ünitelerinin birçoklarına karşı da hafif primli.

Emtia tarafında ise gündemde petroldeki yükseliş var. Petrol fiyatları OPEC+ ülkelerinin arz fazlası temizlenene kadar kesintiye devam edecekleri telaffuzuyla yükselişini dördüncü güne taşıyor.

ABD ham petrol etkin kontratı 56 doları aşarak bir yıldan uzun bir mühletin doruğuna yükseldi. Brent petrol kontratı da çarşamba gününü yüzde 1,7 yükselişle kapaması sonrası yeniden müspet fiyatlama gördü.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın öncülük ettiği OPEC+ bakanları yazılı açıklamasında “petrol talebindeki belirsizlikler gölgesinde petrol piyasadaki yine dengelenmeyi hızlandırmanın önemini” vurgulandı. OPEC+’ın yanı sıra envanterler de fiyatları destekliyor. ABD ham petrol stokları 10 aydan uzun bir mühletin en düşüğüne gerilerken Çin stokları ise neredeyse bir yılın en düşüğünde seyrediyor.

Aşı cephesinde yeni gelişmeler

Global piyasalar bir yandan salgına ait gelişmeleri de yakından takip ediyor. Dünya çapında Kovid-19 aşılaması 108 milyonu aşarken üreticiler aşı arzının faal kullanımı için çalışmalarını hızlandırıyor. Oxford Üniversitesi, AstraZeneca ve Pfizer aşılarının bir ortaya getirildiği bir deney gerçekleştireceğini açıkladı.

Deneyde 820 iştirakçiye 4-12 hafta ortasında değişen çeşitli aralıklarda iki doz olarak hem Astra hem de Pfizer aşısı uygulanacak. Deneyle birlikte araştırmacılar hangi kombinasyonun en yeterli sonucu elde ettiğini öğrenecek. Deneyin sonuçlarına nazaran üreticiler üzerindeki doz yetiştirme baskıları azalabilir. Öte yandan AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi Kovid-19 varyantlarıyla gayret edecek yeni aşının bu yıl hazır olabileceğini belirtti.

Kaynak: Bloomberg HT